Dom jednorodzinny w Blankach

Dom jednorodzinny w Blankach. Elewacja pokrywa opalane drewno!

Dom jednorodzinny w Blankach to najnowszy projekt autorstwa Sebestiana Marach z pracowni YONO Architecture. Blanki – urokliwa wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim, otoczona polami, łąkami, w bliskim sąsiedztwie jeziora o tej samej nazwie. To właśnie tu zaprojektowaliśmy dom jednorodzinny inspirowany architekturą okolicznych stodół.

Próbę interpretacji tradycyjnej sielskiej architektury możemy dostrzec przede wszystkim w estetyce zewnętrznej budynku poprzez zastosowanie tradycyjnej dachówki ceramicznej w kolorze ceglastej czerwieni oraz opalane ciemnobrązowe drewno na elewacji. Analogicznie zaprojektowano symetryczny układ wnętrz. W centralnym punkcie rzutu umiejscowiono część dzienną, która przeszkleniami otwiera budynek na wschodnią i zachodnią część działki, tworząc w ten sposób osie widokowe na naturę.

Charakterystycznym elementem budynku są drewniane okiennice, które po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię z deskowaną elewacją. Dom zaprojektowano w najwyższym punkcie nieruchomości, z którego niczym z tarasu widokowego możemy obserwować znajdujące się na działce rozlewisko.

W celu minimalizacji wpływu na środowisko podjęto kilka działań projektowych – budynek zlokalizowano w bliskiej odległości od wjazdu na działkę, teren poza obrysem budynku pozostawiono jako powierzchnię biologicznie czynną, a całe zamierzenie przekształca jedynie 2% powierzchni nieruchomości. Jak wam się podoba dom jednorodzinny w Blankach?

Metryka projektu:
Nazwa projektu:
Dom jednorodzinny w Blankach
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 162,5 m2
Data realizacji: 01/2025
Pracownia: YOBO Architecture / https://yonoarchitecture.com/ 
Zespół: architekt Sebastian Marach
Wizualizacje: GID Studio

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski. Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Styl skandynawski | whiteMAD na Instagramie  | Wnętrza