Dom jednorodzinny w wielkopolsce. Powstał nad jeziorem.

Projektowaniu domu towarzyszyło założenie, aby w pełni wykorzystać potencjał przepięknego terenu graniczącego z jeziorem i stworzyć przestrzeń, która w harmonijny sposób będzie korespondować z otaczającym krajobrazem. Tak powstał dom jednorodzinny w wielkopolsce zaprojektowany przez architektów z Starzak Strebicki

Część publiczną domu tworzą pokój połączony z kuchnią oraz jadalnia, przy której znajduje się ponad pięciometrowej szerokości okno, co pozwoliło uzyskać efekt naturalnej panoramy na zmieniający się zgodnie z porami roku pobliski krajobraz. Natomiast część prywatna składa się z czterech sypialni z wyjściami na zadaszone tarasy: jedną z bezpośrednim dostępem do łazienki dla stałych mieszkańców domu oraz trzy sypialnie gościnne. Oprócz łazienek przylegających do strefy sypialni, w domu znajduje się jeszcze jedna położona bezpośrednio przy korytarzu wejściowym.


Ściany domu są murowane, natomiast konstrukcja dachu została wykonana z deskowanego żelbetonu wylewanego na miejscu, dzięki czemu na suficie uzyskano atrakcyjny wizualnie rysunek odbitego drewna. Betonowy dach podtrzymują cienkie stalowe kolumny o przekroju litery H. Na dachu zaprojektowano taras, z którego rozpościera się widok na jezioro i ogród.

Podczas projektowania pomyślano również o zapewnieniu funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań, związanych między innymi z zagadnieniami zużycia energii w budynku i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. W budynku zastosowano system wentylacji z rekuperacją powietrza, a niezależność w zasilaniu budynku energią elektryczną gwarantują panele fotowoltaiczne o powierzchni 50m2. Ogrzewanie budynku zapewnia geotermalna pompa ciepła woda-woda, z dwoma odwiertami o głębokości 150m pod ziemią. Ponadto stabilną temperaturę we wnętrzu, bez względu na porę roku, zapewniają ogrzewanie podłogowe oraz grube i dobrze zaizolowane ściany (min. 20cm izolacji), betonowy dach i starannie przemyślana pozycja otworów okiennych wyposażonych w trójwarstwowe szyby.

Również świetliki umieszczone w dachu skierowane są w kierunku północnym, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Duże połacie okien znajdujące się od strony południowej, osłaniają przed ostrym słońcem zadaszone tarasy, zapewniając latem cień, natomiast zimą nisko padające promienie słońca mogą wnikać do wnętrza przez duże otwory okienne i przyjemnie je doświetlać oraz dodatkowo ogrzewać. Do wykończenia wnętrz użyto naturalnych materiałów takich jak fornir z orzecha europejskiego, kamień i stare deski z rozebranego pomostu. Dodatkowym elementem definiującym atmosferę strefy dziennej jest kominek.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Polscy projektanci | Drewno |

 

Projekt: Dom jednorodzinny w wielkopolsce nad jeziorem / Lokalizacja: Wielkopolska, Polska

Rok: 2014 – 2019 / Powierzchnia: 285 m2

Zespół architektów: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anna Śmierzchalska, Wioleta Bowsza, Maria Kalińska, Luis Gómez Soriano, Paweł Krauska, Joanna Lewańska, Bartosz Bisaga

Zdjęcia: Danil Daneliuk / Tekst: Mateusz Nowacki

 źródło: http://www.starzakstrebicki.eu/projekt/dom-nad-jeziorem/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły