Dom kostka z PRL po metamorfozie. Tak zrobili to w Poznaniu!

Takie przebudowy są dowodem tego, że w prostej i skromnej architekturze PRL drzemie potencjał. Dom kostka w Poznaniu to budynek bliźniaczy. Niedawno jedna jego część przeszła totalną metamorfozę. Projekt zmian powstał w pracowni KLUJ studio.

Dom zbudowano w latach 60. XX wieku. Obiekt nie wyróżniał się niczym szczególnym w porównaniu do sąsiedniej zabudowy ulicy Wojciecha Cybulskiego. Inwestor kupił dom z myślą o wynajmie. Jednak powierzchnia obiektu była zbyt duża aby budynek wynająć w atrakcyjnej cenie, trzeba było wyodrębnić w nim dwa niezależne, mniejsze lokale. Z takimi założeniami inwestor trafił do pracowni KLUJ studio.

Ze względów ekonomicznych należało maksymalnie ograniczyć zmiany w budynku. Z tej przyczyny pozostawiono istniejące wewnętrzne ściany nośne, które wydzielały klatkę schodową oraz same schody. Niewielka modyfikacja jednego z jej biegów pozwoliła podzielić budynek w poziomie na niezależne kondygnacje – opisuje architekt Piotr Kluj.


Najniższa kondygnacja nie zmieniła swojej funkcji, pozostała częścią garażowo-gospodarczą, podobnie jak budynek usytuowany w głębi działki. Te części zostały przydzielone do mieszkań powstałych na wyższych kondygnacjach.

W obu mieszkaniach udało się zaprojektować trzy pokoje, co zwiększyło atrakcyjność lokali. Pokoje dzienne z dużymi przeszkleniami umieszczono po dwóch przeciwnych stronach budynku. Od ogrodu zachowano istniejący balkon, nadano mu jedynie nieco inną, bardziej współczesną formę. Budynek został docieplony, a do jego wykończenia użyto białego tynku oraz szarych desek kompozytowych.

Suwak PRZED i PO:

Inwestor stawiając na recykling budynku sprawił, że dom kostka zyskał nowe życie. Adaptowanie istniejącego obiektu do nowej funkcji pozwoliło zaoszczędzić część zasobów naszej mocno eksploatowanej planety.

architektura: Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska, Aleksandra Kamyszek

fot. Norbert Banaszyk, źródło: KLUJ STUDIO (www.klujstudio.pl)

Czytaj też: Dom | Architektura PRL | Metamorfoza | Ciekawostki | Elewacja | Poznań | whiteMAD na Instagramie

Zobacz też inną historię przebudowy domu z PRL:

Przebudowa domu kostki z PRL. Architekci zmienili ją w cudo