Dom Kultury Słowianin w Szczecinie po przebudowie

Zakończyły się prace, dzięki którym Dom Kultury Słowianin w Szczecinie zyskał nowy wygląd. W siedzibie zbudowano nową salę koncertową, zaplecze dla artystów i przestrzeń biurową. Dodatkowo gmach zyskał panele fotowoltaiczne na dachu i nową elewację.

Najwięcej prac wykonano na ostatniej kondygnacji budynku, której stan techniczny pozostawiał wcześniej wiele do życzenia. Powstała tam nowa konstrukcja i zadaszenie. Nowe zadaszenie jest o ponad metr wyższe od poprzedniego. To właśnie w górnej części budynku powstała nowa sala koncertowa, która dzięki zamontowanej ściance akustycznej daje możliwość podziału przestrzeni na dwa osobne pomieszczenia.

Podczas prac zbudowano nową scenę i zamontowano ustroje akustyczne. Dodatkowo obiekt zyskał wyciszoną salę prób, salę konferencyjną, zaplecze dla artystów oraz zaplecze gastronomiczne. Wyznaczono też nowe miejsca dla biur, zbudowano nowe toalety i pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem.

Prace remontowe objęły odrestaurowanie elewacji budynku, która wykonana jest z cegły ceramicznej. Były one realizowane etapami. W pierwszej kolejności elewacja została wyczyszczona laserowo. Następnie wymienione zostały spoiny między cegłami i zewnętrzne parapety. W dalszym etapie prac naprawione zostały spękania w murze elewacji i na koniec wykonana została naprawa i odtworzenie elementów dekoracyjnych w murze elewacji. Dzięki tym zabiegom przywrócony został pierwotny kolor budynku – informuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.


Chcąc ograniczyć koszty utrzymania obiektu dach pokryto papą fotowoltaiczną. Pozwala ona w szerszym niż tradycyjne panele fotowoltaiczne zakresie przekształcić energię słoneczną w prąd. Wytwarzają one energię zarówno poprzez światło bezpośrednie jak i rozproszone. To znaczy, że energia zbierana jest nawet w pochmurne dni. W sumie na dachu zamontowano 188 modułów o łącznej mocy 27 kW.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Budynek ma już pozwolenie na użytkowanie, jednak wcześniej należy go wyposażyć w niezbędne elementy. Generalnym Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko Sp. z o.o. Koszt robót wyniósł blisko 18,5 mln zł brutto.

źródło: szczecin.eu

Czytaj też: Szczecin | Kultura | Sztuka | Metamorfoza | Miasto | whiteMAD na Instagramie