Dom na Mokotowie w Warszawie. Tak zaaranżowali swoją przestrzeń

W gęsto zabudowanej Warszawie posiadanie swojego domu jest sporą atrakcją. O własnej przestrzeni z ogródkiem i bliskością Śródmieścia wiele osób może pomarzyć. Swój dom na Mokotowie posiada rodzina z dzieckiem, która chciała tu stworzyć wymarzone miejsce do życia. O pomoc w urządzeniu wnętrz poprosili Annę Dębską.

To dom w zabudowie bliźniaczej na Mokotowie. Bryła zbudowana została w latach 60. Architektka wnętrz Anna Dębska miała za zadanie przemienić starą przestrzeń w nowoczesny i przytulny dom dla pięcioosobowej rodziny. Projekt zakładał zmianę bryły budynku, a jedynym elementem wartym zachowania okazała się drewniana klatka schodowa.

Dzięki ingerencji w wewnętrzny układ udało się stworzyć wiatrołap, który pozwolił otworzyć kuchnię z jadalnią na piękny, zielony ogród. To właśnie w kuchni najwięcej czasu spędza rodzina, dlatego tak istotne było stworzenie przestrzeni w pełni funkcjonalnej.

We wnętrzu widoczne są organiczne kształty i geometryczne formy, które zostały uzupełnione przez lampy skandynawskiej marki Louis Poulsen. Dom wypełnia duża ilość dębowego forniru, szarości oraz odważne kolory, które są kluczowe dla tego wnętrza. Widać to na pierwszy rzut oka po wejściu do łazienki gościnnej znajdującej się na parterze. Pomieszczenie choć jest niewielkie to wyróżnia się energetyzującymi kolorami.

Salon stanowi przestrzeń dla spędzania czasu w gronie rodzinnym, a narożnik i dodatki duńskiej marki BoConcept nadają mu oryginalnego charakteru. Jednak nie wszystkie elementy wyposażenia zostały kupione w sklepach z designem. Ważnym elementem pokoju dziennego jest zabudowa stolarska, którą samodzielnie zaprojektowała Anna Dębska. W ten sposób powstał mebel na miarę, który idealnie pasuje do przestrzeni budynku.

Przedłużeniem salonu jest odnowiony taras ze specjalnie zaprojektowanymi donicami na kwiaty. Ogród został zaprojektowany przez architekta krajobrazu Bogdana Plomina.

Anna Dębska

Klienci, którzy związani są ze światem sztuki pragnęli, aby we wnętrzu znalazły się dzieła sztuki. Wybór padł na Karolinę Bielawską, której kolory i minimalistyczne formy współgrały z wnętrzem. Dodatkowo we wnętrzu widać dzieła znanych artystów takich jak Honza Zamojski, Konrad Smoleński i Paulina Ołowska.

Na piętrze powstała strefa prywatna domowników z sypialnią główną, łazienką oraz pokojem dziecka. Przestrzeń dla najmłodszych została specjalnie zaprojektowana, tak aby było to miejsce otwarte na zabawę i naukę. We współpracy z artystką Anną Owsiany powstał mural, który dopełnia wnętrze. To tutaj widać kolory, które przewijają się przez całe wnętrze domu.

projekt: Anna Dębska – KUMA Studio

fot. Mood Authors

Czytaj też: Warszawa | Dom | Wnętrza | Eklektyzm | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie