Dom na Pniu, czyli domek letniskowy nad Jeziorem Kowalskim pod Poznaniem.

Dom na Pniu to zaciszny, piękny zakątek pod Poznaniem nad Jeziorem Kowalskim. Nietuzinkowa bryła dwukondygnacyjnego domku „zawieszonego” w drzewach z widokiem na wodę idealnie wpisuje się w leśny charakter okolicy.

Właścicielom – Elizie i Jarkowi,  bardzo zależało, aby nie zaburzać i nie ingerować w naturalny charakter działki. Stąd ich pomysł, żeby to domek dostosować do otoczenia i wkomponować go w istniejące drzewa.

„Inwestorzy zgłosili się do nas z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu funkcjonalnego wnętrza domku, który ma być dla nich azylem od codzienności życia w dużym mieście. Naszym zadaniem było pomieścić na 35 metrowej przestrzeni: strefę dzienną z miejscem do przygotowywania i spożywania posiłku, odpoczynku oraz sypialnię i łazienkę. Aranżacji wnętrz nie ułatwiały, ani stosunkowo niewielki metraż, ani nieregularny kształt bryły. Od razu jednak dostrzegłam ogromny potencjał tego miejsca, zachwyciły mnie okolica, ale także odpowiedzialne, świadome i ekologicznie podejście do projektu inwestorów, ich otwartość na pomysły oraz idea współgrania wnętrza z zewnętrzem, na której im zależało, a która jest także mnie bardzo bliska” – mówi Ewa, projektantka Nasze Nowe.

W domku znalazło się miejsce na wszystkie potrzebne elementy wyposażenia i funkcje: sprzęty w kuchni, niewielki stolik i krzesła, rozkładaną sofę na zamówienie z lokalnej firmy Grey Horse, mini biblioteczkę i łazienkę z prysznicem. Pierwszą kondygnację uzupełniają dwa tarasy z wygodnymi siedziskami, a na jednym z nich znajduje się sauna. Na górze jest sypialnia z pełnowymiarowym łóżkiem oraz przestronnym tarasem z widokiem na zalew.

Materiałem wiodącym wykończenia stało się drewno w postaci sklejki jako okładzin ściennych i zabudowy kuchennej, której wykonawcą jest Stolarnia Domzalski. Geometryczne podziały sklejki zostały dodatkowo zaznaczone malowaniem, podkreślają w ten sposób asymetrię domku, nadając mu nieco japońskiego porządku. Ich efektowne cięcie i wykończenie to ciężka praca samego Jarka, który podjął się tego trudnego zadania. Początkowo pojawiły się w zabudowie stolarskiej, ale wkrótce i projektantka i inwestorzy zgodzili się, że powinny pojawić się także na ścianach i suficie.

Także meble i ruchome wyposażenie w przeważającej większości są z naturalnych surowców: jutowe dywaniki, wiklinowe koszyki, plecionka wiedeńska. Dzięki nim wnętrze stało się bardzo przytulne, ale nieprzeładowane dekoracjami, wciąż to natura odgrywa tu główną rolę.

„Ten projekt to przede wszystkim efekt świetnej współpracy z inwestorami. Mimo odległości oraz angażującej pracy zawodowej, Eliza była w stałym kontakcie mailowym i telefonicznym, wspólnie dokonywałyśmy ostatecznych wyborów zakupowych, i to była duża przyjemność chyba dla nas obu” – dodaje Ewa.

Dzięki tej udanej współpracy Dom na Pniu to miejsce, gdzie problemy idą w zapomnienie, a natura daje ukojenie.

Metryka projektu:
Nazwa: Dom na Pniu
Metraż: 35 mkw
Rok: 2023
Lokalizacja: nieopodal Poznania
Projekt: Ewa Pawłowska, Nasze Nowe / www.naszenowe.pl
Zdjęcia: Marta Behling, PionPoziom / www.pionpoziom.com

O pracowni:
W naszej pracowni wierzymy, że dobrze zaprojektowane wnętrze to dobre życie – piękniejsze i łatwiejsze. Opierając się na doświadczeniu tworzymy projekty wygodne, praktyczne i estetyczne. Uważamy, że czas spędzony nad projektem ma być przyjemnością – dla nas i dla Was. Dlatego dbamy o to, by proces projektowy był uporządkowany, a przygotowane materiały czytelne. Nasze Nowe to pracownia architektury wnętrz specjalizująca się w projektach przestrzeni prywatnej.  Zespół naszych zgranych projektantek działa w Warszawie i jej okolicach, ale przeprowadza również projekty zdalne.

Ważną częścią naszego portfolio są projekty MINIDOMKÓW, które realizujemy z zamiłowania do tego, co małe i skrojone na miarę. Minidomki to dla nas nie tylko dające się pięknie sfotografować obiekty, ale realne dowody na to, że czasem wystarczy po prostu mniej: przedmiotów, przestrzeni, wygód. A wszystko to po to, żeby mieć więcej czasu na to, co na prawdę ważne.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Polscy projektanci | Poznań | Styl skandynawski | Domek letniskowy |