Dom na wydmie

Dom na wydmie. Jego dach w całości pokrywa zieleń. 

Dune House, czyli dom na wydmie to nietuzinkowy projekt, który stworzyła amerykańska pracownia architektoniczna Studio Vural. To, co najbardziej wyróżnia ten oryginalny dom to jego kształt, a także lokalizacja.

Studio Vural zostało zaproszone do współpracy przez prywatnego inwestora, który marzył o domu letniskowym nad brzegiem oceanu dla siebie i swojej rodziny. Dodatkowo inwestor wskazał konkretną działkę na przylądku Cape Cod w Massachusetts, której jest właścicielem.

Zadanie nie było łatwe bowiem działka leży nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego, a teren w całości pokrywają piaszczyste wydmy. Architekci przez ponad rok analizowali teren poszukując najbardziej ekonomicznego i ekologicznego sposobu osadzenia domu na tym niełatwym podłożu. Rozwiązaniem okazały się długie, wąskie filary wpuszczone w ziemię, a także osadzenie bryły domy „wewnątrz” wydmy, dzięki czemu dom na wydmie, który ma powstać w miejscowości Wellfleet w stanie Massachusetts nie zaburza nadmorskiego krajobrazu. 

„Dom na wydmie powstał na planie ośmiokąta. Jego główna bryła składa się z dwóch skrzydeł, które połączone są centralnym korytarzem. Na ostatnim, najwyżej osadzonym piętrze znajdują się części wspólne domu, takie jak kuchnia, salon i jadalnia.” – mówią o projekcie architekci 

Dom na wydmie


Warto również dodać, że dom jest pozbawiony łączności z mediami. Sprawiło to, że architekci musieli zaprojektować go w taki sposób, by był w miarę jak najbardziej samowystarczalny. Według zapewnień architektów panele słoneczne i mini turbiny wiatrowe są przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej dla domu. Nadwyżka wygenerowanej w ten sposób energii będzie przechowywana w specjalnych bateriach. Woda w domu w większości będzie pochodzić z przefiltrowanej deszczówki, natomiast nieczystości będą gromadzone i odbierane przez służby sanitarne w miarę potrzeb domowników. Dom ma być również w pełni odporny na zmiany pogodowe, a nawet silne sztormy, które nawiedzają okolicę. 

O Architektach:
Studio Vural jest w pełni licencjonowaną firmą zajmującą się architekturą i projektowaniem wnętrz, obsługującą domy i firmy w Stanach Zjednoczonych i na świecie. „Projektujemy domy, kondominia i apartamenty z inteligentnymi, artystycznymi rozwiązaniami. Projektujemy restauracje, kawiarnie i sklepy detaliczne znanych marek. W przeciwieństwie do wielu firm, piękno i funkcjonalność płynnie łączą się w naszej pracy. Wyobrażamy sobie projekty świadome ekologicznie, szanujące zarówno zasoby naturalne, jak i klimat, wykorzystując kunsztowne kombinacje objętości, płaszczyzny i linii ozdobione ponadczasowymi materiałami, takimi jak drewno, metal i kamień. Nasze poszukiwania w zakresie cyfrowych metod projektowania oraz zrozumienie ciągle zmieniających się sposobów życia i pracy pozwalają nam na projektowanie unikalnych projektów dostosowanych do konkretnych potrzeb naszych klientów.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ekologia | Stany Zjednoczone | Drewno