Dom pod Wrocławiem. W środku króluje kamień i drewno.

Dom pod Wrocławiem, który zaprojektował architekt Marcin Cibor z pracowni Cibor Design to pochwała naturalnych materiałów. W tym wnętrzu króluje kamień, drewno i elegancka prostota. Całość była projektowana w taki sposób, by przywodziła na myśl klimat południowych krajów Europy. Stąd decyzja aby dom był otulony delikatnymi jasnymi beżami, ciepłą bielą, dopełniony drewnem, rysunkiem kamienia i szczotkowanym złotem. Owe 125-metrowe wnętrze powstało dla małżeństwa z dzieckiem. 

Na parterze znajduje się wiatrołap z duża szafą na odzież wierzchnią i buty, wykończona fornirowanym frontem ze złotymi radełkowanymi gałkami, lustro, siedzisko w tapicerce boucle oraz delikatne płytki o strukturze delikatnego cementu, przypominającego nieco wypłukany piasek.

Wchodząc do korytarza przechodzimy obok niewielkiej toalety – z beżową ceramiką od Vileroy&Bosch i armaturą marki Gessi  – oraz spiżarni schowanej pod schodami wykonanymi w formie schodów dywanowych z drewna dębowego. Brak barierki przy nich pozostawia poczucie przestronności. Na wejściu do openspace’u widzimy sofę od IWC Home w beżowej tapicerce. Naprzeciw niej jest duży wiszący telewizor zawieszony na dobudowanej ścianie podświetlonej taśmą LED. Zamiast standardowej szafki TV wykonano zabudowę z kamienia, która również jest otwierana, i w której schowano całe okablowanie. Tę przestrzeń dopełnia pokaźnych rozmiarów stojaca Strelicja.  Strefę jadalni tworzy drewniany stół oraz drewniane krzesła od marki Ton. Te dwa obszary łączy tkanina w dużym tarasowym oknie – delikatna lekko przezierna beżowa zasłona, oraz subtelna firana przypominająca strukturę bawełny.

Głównym punktem domu jest niewielka kuchnia z wyspą – w całości wykonana z kamienia i fornirowanych frontów. Sąsiedztwo spiżarni pozwoliło zrezygnować ze standardowych wiszących szafek – dzięki czemu znalazła się przestrzeń na duży kamienny slab z piękną marmoryzacją. Aby zachować czystość formy kamieniarz wykonał specjalne gniazda elektryczne z kamienną ramką. Na ścianie osadzono większość sprzętów AGD – chłodziarkę w słupku, a zamrażarkę, zmywarkę i zlew pod blatem. Na wyspie znajduje się płyta kuchenna z wbudowanym okapem oraz piekarnik. Brak wiszących elementów pozostawił przestrzeń pełną oddechu i lekkości.

Oświetlenie na parterze zostało rozwiązane przy pomocy szynoprzewodów magnetycznych, w których zastosowano różnego rodzaju oprawy oświetleniowe – takie jak belki ledowe czy standardowe reflektory – oraz dodatkowo biegnący po obwodzie pomieszczenia LED schowany we wnęce  między sufitem a ścianami.

Marcin Cibor, założyciel pracowni Cibor Design

Idąc na górę, drewnianymi schodami znajdujemy na korytarzu szklaną balustradę w drewnianej prowadnicy. Zachowany minimalizm i czystość podkreśla znajdującą się na podłodze w całym domu dębową jodełkę francuską.

Na piętrze znajduje się główna łazienka, która jest ikoną tego domu. Te przestrzeń tworzą głównie odcienie bieli oraz naturalny kamień eksponujący wolnostojąca na podeście wannę w matowym wykończeniu, strefę prysznica oraz umywalek. Te strefy dopełnia elegancka armatura do marki Treemme w szczotkowanym złotym kolorze. Prysznic jest oddzielony szklanym parawanem jedynie od strony drzwi – gabaryt łazienki pozwolił na to aby pozostał w pełni otwarty. Dla utrzymania prostoty – oświetlenie tworzą głównie delikatne linie LED. Ocieplającym akcentem całą przestrzeń jest fornirowana szafka umywalkowa z wnęką od strony miski WC.

W sąsiedztwie do łazienki znajduje się sypialnia, również skąpana w bieli i zbudowana z miękkich form. Obszerna szafa na całej ścianie ma zaoblone narożniki wszystkich frontów, co tworzy dodatkowy interesujący detal wykończenia wnętrza. Za całą zabudowę stolarską odpowiedzialna jest firma CRK Menagment. Miękkości i subtelności dodają również betonowe stoliki (zamiast szafek nocnych), wiszące oprawy z marmurowym akcentem oraz włączniki od marki Vectis. Podobnie jak w przypadku salonu – duże okno dekoruje beżowa pół-przezierna zasłona oraz firana.

Naprzeciwko sypialni jest niewielka garderoba ze szklaną witryną na najważniejsze elementy garderoby inwestorki. W całości zabudowa wykonana jest z fornirowanych płyt. W przedstawionej aranżacji udało stworzyć się elegancką ponadczasową przestrzeń opartą głównie na naturalnych materiałach i zupełnie neutralnej kolorystyce, która lekko podkreślona jest odcieniami beżu oraz złota. Zbudowane tło z odcieni bieli wyciąga wartości naturalnego rysunku drewna i kamienia na pierwszy plan, co jest widoczne w każdym pomieszczeniu tego przyjaznego, prostego i eleganckiego domu.

zdjęcia: ZASOBY STUDIO / https://zasoby.studio/ 
źródło: Cibor Design

Czytaj też: Wrocław | Mieszkanie | Wnętrza | Detal | Kuchnia | whiteMAD na Instagramie| Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny