dom prosty

Dom Prosty w Poznaniu projektu Ktura Architekci

Budynek jest zwarty, dopasowany i… prosty! Dlatego swój ostatni projekt w Poznaniu nazwali właśnie Dom Prosty.

Pracę nad projektem budynku architekci rozpoczęli od poznania potrzeb inwestora. Choć pierwsze rozmowy zapowiadały powstanie zupełnie czegoś innego, to architekci przekonali właściciela do optymalnych rozwiązań. W efekcie powstał projekt budynku jednorodzinnego, którego powierzchnia wynosi 220 m kw.

Na samym początku rozmawialiśmy przede wszystkim na temat wielkości domu, o tym co jest najważniejsze w codziennym jego używaniu, aż w końcu, rozważaliśmy nad sensem posiadania garażu dwustanowiskowego – mówią autorzy projektu.

Używając dobrych argumentów projektanci zmniejszyli potencjalną bryłę o kilkadziesiąt metrów i jak sami tłumaczą “zaprojektowaliśmy dom dla ludzi, nie dla samochodów”. Dzięki redukcji wielkości bryły udało się zaplanować wymarzone przez inwestora podwórko przed domem, na którym mogą odbywać się rodzinne zabawy. Wycofano czarną część garażowo-techniczną w stronę ogrodu, co pozwoliło domknąć taras i stworzyć przytulną strefę wypoczynku. To strefa, z której właściciele będą korzystać zwłaszcza w ciepłe dni.

dom prosty


W całym projekcie istotne znaczenie ma także lokalizacja ogrodzenia. Architekci zdecydowali się nieco wycofać ogrodzenie, co uwolniło przestrzeń, dając możliwość swobodnego zaparkowania przed domem. Sam budynek ma bardzo prosty kształt i materiały elewacyjne. W ten sposób właściciel zyskuje pewność, że Dom Prosty będzie dobrze wyglądać nawet za wiele lat i będzie służyć kolejnym pokoleniom.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Elewacja | Architektura | Polska

źródło: Ktura Architekci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły