Dom w podwarszawskim Józefowie. Elewacje pokryto opalanymi deskami!

Dom w podwarszawskim Józefowie zaprojektowali architekci z pracowni CORE. Swoją nazwę wziął od elewacji, która pokryta jest opalanym drewnem przy zastosowaniu japońskiej techniki Shou sugi ban. Projekt domu powstał w pracowni CORE

Shou sugi ban to tradycyjna japońska technika konserwacji drewna, znaną od ponad 700 lat. Deski opalane są w specjalnych piecach, dzięki którym uzyskują unikalną zwęgloną powierzchnię, widoczną w kolorze i fakturze drewna. Opalanie chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych oraz nadaje mu wyjątkowego wyglądu.


“Przy tworzeniu tego projektu przyświecały nam dwie ideePierwsza, aby zachować jak najwięcej drzew na działce praktycznie w całości pokrytej pięknymi i starymi sosnami. Dom lawiruje między drzewami, tak aby nie uszkodzić korzeni i uniknąć konieczności wycinki zbyt dużej ich ilości. Właściciele kupili działkę ze względu na drzewa i zależało im, aby zachować jak najwięcej z nich. 

Druga idea była taka, aby budynek wtopić we wspaniały krajobraz, aby ten go nie dominował. W ten sposób powstał dom w podwarszawskim Józefowie o ciekawej bryle, omijający pnie i korzenie istniejących drzew a elewacja została pokryta drewnem, które swój czarny kolor zawdzięcza opalaniu płomieniem.”  – wyjaśnia Witold Jarzyński z pracowni CORE.

Opis pracowni:
CORE to warszawska pracownia architektoniczna stworzona przez pasjonatów nowoczesnej architektury projektująca w Polsce i za granicą. Firma świadczy kompleksowe usługi architektoniczno-budowlane, w tym związane z projektowaniem wnętrz, ogrodów i doradztwem inwestycyjnym.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Las | Warszawa | Domek letniskowy

 

źródło: CORE
Obiekt: Dom jednorodzinny
Lokalizacja:Józefów k. Warszawy
Powierzchnia domu:360 m2
Data budowy:2021
Zakres prac: projekt architektoniczny, budowa, projekt i wykonanie wnętrz i ogrodów.
Autorzy projektu: Kamil Cierpioł, Jakub Cieślik, Michał Wręczycki, Eliza Masek, Ziemowit Oset, Szymon Chrzanowski