Dom w warszawskim Wawrze. Sporo tu mebli vintage

Jego wnętrze powstało dla rodziny z dziećmi i psem. Projekt powstał w pracowni Studio Monocco. Dom w Wawrze ma 112 m kw. i stanowi segment większego założenia mieszkalnego. W środku powstała oryginalna przestrzeń, w której nowoczesny design łączy się z elementami vintage.

Rozpoczynając prace nad projektem architektki Studio Monocco postanowiły wprowadzić zmiany w zastanym układzie deweloperskim. Inwestorzy w pełni rozumieli decyzje projektantek. Zaproponowana estetyka w pełni odpowiadała im oczekiwaniom, dlatego realizacja tego projektu przebiegła sprawnie.

Po wejściu do domu przez wąski korytarz przechodzimy do salonu, który był największym wyzwaniem. Stosunkowo niewielki metraż, domknięcie przestrzeni z trzech stron, które nie dawało zbyt wielu możliwości aranżacyjnych wymagało od projektantek przemyślanych rozwiązań.

Klientom zależało na przytulnym miejscu do odpoczynku, z duża ilością książek i miejscem na płyty winylowe i gramofon. Od razu zrodził się w nas pomysł obudowy ściany ze schodami, którą zabudowaliśmy ażurowym regałem i zakończyliśmy drewnianą instalacją na mosiężnych prętach, która poza funkcją dekoracyjną odciąża dość ciężką zabudowę – mówią autorki projektu.

Po przeciwnej stronie regału ustawiono drewniany mebel na płyty winylowe, które właściciele domu zbierają od lat.

Ciekawie zaaranżowano przestrzeń kuchenną. Wnęka została powiększona i ozdobiona ciemnozieloną ścianą. Zarówno blat jak i meble zostały wykonane z drewna bejcowanego na ciemniejszy odcień. Mimo że kuchnia jest zlokalizowana od północy, to jej ciemna aranżacja nie przytłacza, a dodaje przytulności i głębi całej strefie dziennej.

Na parterze, pod schodami powstała mała łazienka z kotłownią. Na podłodze położono gorseciki, a na ścianach klasyczne płytki w ciepłej tonacji bieli. To ukłon wobec wnętrz starych warszawskich kamienic, które uwielbiają właściciele. Całość dopełniło ciemne drewno i metalowe akcenty w szczotkowanym mosiądzu.

Część prywatna powstała na piętrze i składa się z czterech sypialni i łazienki.

W sypialni właścicieli obudowaliśmy łóżko drewnianą zabudową z dekoracyjnymi uchwytami z litego drewna. Po bokach zabudowy od strony łóżka klienci mogą przechowywać aktualnie czytane książki i kubek z herbatą w zimowe poranki. We wnęce na przeciwko łóżka stanęła piękna, antyczna szafa, którą klienci kupili na targu staroci w podwarszawskich Broniszach – dodają autorki projektu.


Druga sypialnia została przekształcona na biuro połączone z pralnią. Dość nieoczywiste połączenie, ale klientom zależało na obszernej szafie gospodarczej, na którą nie udało się znaleźć innego miejsca. Projektantki zagrały więc mocnym kolorem na szafie, w której zarówno zieleń jak i kształt mebla tworzą dekoracyjny element przestrzeni. Pod oknem stanęło duńskie biurko z lat 60., a obok biurka antyczna komoda, która jest w rodzinie od kilkudziesięciu lat.

Dwie pozostałe sypialnie należą do córek właścicieli. Pomiędzy sypialniami znajduje się druga łazienka, w której głównym akcentem jest pionowo ułożona do wysokości 120 cm różowa płytka. Pozostałe elementy wnętrza to meble w ciemnym drewnie dopasowanym kolorystycznie do innych mebli w domu oraz mosiężne akcenty.

Dom w Wawrze zyskał oryginalne i ponadczasowe wnętrze, które domownikom będzie służyć przez długie lata.

_

O pracowni:

Studio Monocco to pracownia z siedzibą w Warszawie. Jej założycielkami są Iga i Agnieszka. Studio działa już ponad dsiesięć lat. Zostało otwarte z pasji do pięknych wnętrz i wzornictwa przemysłowego. Założycielki wcześniej zdobywały doświadczenie pracując w warszawskich pracowniach projektowania oraz podczas studiów. – W naszej pracy na pierwszym miejscu stawiamy na funkcjonalność. Chcemy, żeby klient poza pięknym wnętrzem otrzymał projekt przestrzeni, która będzie zaprojektowana ergonomicznie i dopasowana do jego indywidualnych potrzeb – piszą na swojej stronie projektantki. Studio Monocco specjalizuje się w projektowaniu wnętrz prywatnych i komercyjnych, projektowaniu mebli, nadzorze autorskim, zmianach lokatorskich i tworzeniu wizualizacji 3D.

projekt: Monocco Studio

fot. Zasoby Studio

Czytaj też: Wnętrza | Warszawa | Eklektyzm | Meble | Detal | whiteMAD na Instagramie