Dom Wenecki
Stan obecny. Fot. Maciej Zych (ZYCH PHOTOGRAPHY)

Dom Wenecki w Nysie – adaptacja dawnych zabudowań młyna

Dom Wenecki w Nysie zlokalizowany jest w centrum miasta, obok rzeki Nysa Kłodzka. Powstał w wyniku przebudowy, rozbudowy i adaptacji dawnych zabudowań młyna. Składa się w czterech budynków, a na przyległym terenie utworzono parking oraz publiczny plac z fontanną.

Głównym celem projektu była rewitalizacja i nadanie charakteru otwartości poprzemysłowego założenia zespołu budynków młyna. Celem było również przeobrażenie przestrzeni przybrzeżnej rzeki Nysa Kłodzka w części śródmieścia miasta, a także wskazanie otwartości władz miasta na łączenie nowoczesnej architektury z zastaną tkanką zabytkową.

Dom Wenecki w Nysie – stan obecny. Fot. Maciej Zych (ZYCH PHOTOGRAPHY)


Przestrzeń przy jednym z dwóch mostów w mieście została oddana mieszkańcom. Zdegradowany przez lata teren budzi obecnie zainteresowanie przechodniów, zarówno budynkiem, jak i jego otoczeniem. Zbudowana przed obiektem fontanna jest zaznaczeniem przebiegu dawnej Młynówki, będącej głównym elementem napędzającym niegdyś młyńskie koła. Ponadto, jest to nowy punkt spotkań dla mieszkańców i gości miasta, a dzięki powstałym w budynku lokalom usługowym, przestrzeń tętni życiem do późnego wieczora.

Cechą charakterystyczną obiektu jest zrównoważenie części historycznej i zaprojektowanej od nowa. Trzy budynki nawiązują kubaturą i elewacjami do obiektów istniejących w tym miejscu od lat. Natomiast budynek czwarty został zaprojektowany jako nowoczesna bryła z szerokim widokiem na rzekę Nysę Kłodzką. Obie części łączy przeszklony wielopoziomowy hol – pisze Tomasz Grębski, w którego pracowni powstał ów projekt. W Domu Weneckim znalazło się miejsce na różne funkcje. Na parterze powstała sala restauracyjna z zapleczem, hol z recepcją, lokale usługowe z wejściem od zewnątrz, centrum konferencyjne z miejscem wystawowym oraz ogólnodostępne toalety. Na piętrach od pierwszego do trzeciego zlokalizowano apartamenty na wynajem.

Realizacja, polegająca na rozbudowie i przebudowie zespołu budynków młyna, wraz z wprowadzeniem nowej funkcji do ich wnętrza, ożywiła historię produkcyjnej tożsamości budynku i otoczenia. Zaprojektowano tam tablice informacyjne, mówiące o historii budynku i otoczenia, a także wprowadzono do wnętrza budynku elementy technologii pozostałe po dawnej produkcji.

Źródło: Grębski Pracownia Projektowa

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Urbanistyka | Miasto | Architektura w Polsce