ARCHITEKTURA

Dom z betonowymi kolumnami. Za formę odlewu posłużyła… tkanina

Betonowe kolumny odlane z materiałowych form są charakterystycznym elementem nowej willi 75.9 projektu Omera Arbela. Dom powstał na farmie w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie. Kolumny przypominają wyglądem liście lilii wodnej i cechują się różnymi wysokościami. Ich nietypowy kształt to zasługa unikalnej formy do odlewu betonu.

Architekt domu – Omer Arbel chce w swoich projektach podkreślać cechy użytych materiałów, ich geometryczność i surowość. Jego najsłynniejszą marką jest przede wszystkim Bocci, czyli firma zajmująca się projektowaniem lamp i różnego typu oświetlenia. W projektach oświetleniowych Arbela widać te same cechy, jak w przypadku jego domów. Króluje wykorzystywany materiał — beton, szkło, drewno, metal.

Dom 75.9 łączy w sobie wykorzystanie drewna i betonu. Zdecydowanie to ten drugi element, jako pierwszy rzuca się w oczy. Najwyższe z betonowych kolumn mają aż 10 metrów. Słupy stworzono poprzez wlewanie betonu do materiałowych form i wspieranie ich sklejkowymi panelami. Niewielkie otwory w materiale umożliwiają wypuszczanie powietrza z powierzchni betonowego odlewu, tak by ten mógł szybciej stwardnieć. Betonowe kolumny mają przypominać fragmenty tajemniczych ruiny znalezionych przez archeologów. Cały dom z kolei ma stanowić, swego rodzaju, obudowę dla archeologicznego znaleziska.

Przykryta ziemią willa wyróżnia się także różną wysokością sufitów. Strefa z wysokim sufitem to otwarte pomieszczenie z dużymi oknami, które ma za zadanie pokazać monumentalność “ruin””. Dla kontrastu tuż obok znajduje się pomieszczenie niższe, obficie wyłożone drewnem, z niższymi kolumnami i węższą przestrzenią, które ma zapewnić wytchnienie od monumentalizmu kolumn.

Kolumnowy dom Arbela został doceniony przez krytyków i architektów jeszcze w fazie projektowej w 2019 r. Jury wydarzenia World Architecture Festival (WAF) nagrodziło projekt za jego niecodzienny ,,sposób wkomponowania w otaczające go pola”. Doceniono również pomysłową technikę odlewania kolumn przy użyciu materiałowych form.

Dach domu stanowią wielopoziomowe tarasy z drzewami. Z daleka dom wygląda tak, jakby częściowo był zakopany, a to właśnie tarasy na dachu są symbolicznymi “pozostałościami” po dawnej rezydencji. Podłogę domu o powierzchni 740 m kw. stanowi polerowany beton. W niższej sekcji znajduje się otwarta kuchnia i strefa jadalni z ogromnym stołem. Natomiast nieco wyżej zaaranżowano salon, gdzie domownicy i goście mogą wspólnie spędzać czas. W ten sposób dom inspirowany starożytnymi ruinami stanowi spójną i funkcjonalną całość.

Źródło zdjęć: Omer Arbel (omerarbel.com)

Czytaj też: Beton | Kanada | Dom | Architektura | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej