Miedź to jeden z naszych ulubionych materiałów wykorzystywanych w architekturze. Poza swoimi niewątpliwymi walorami estetycznymi, miedź ma również dużo innych zalet. Miedź jest wytrzymała, relatywnie tania, a także ma właściwości bakteriobójcze, o czym przeczytacie TUTAJ. Dziś prezentujemy wam dom z perforowaną elewacją, która została wykonana właśnie z miedzi.
Dom z perforowaną elewacją powstał w Niederbayern w niemieckiej Bawarii. Za projekt willi, która stanęła na przedmieściach miasta odpowiada pracownia Liebel Architekten. Architekci zaproponowali wybudowanie prostej, prostopadłościennej bryły, która wykonana została z surwoego betonu architektonicznego. Betonowy szkielet budynku został obłożony miedzianymi, perforowanymi panelami, które nie tylko dodają bryle uroku, ale również dają mieszkańcom więcej prywatności. Część z miedzianych paneli została osadzona na specjalnych suwnicach co pozwala na przesuwanie, a także otwieranie perforowanych blach w miarę potrzeb właścicieli.
Na piętrze architekci zaplanowali trzy sypialnie, a także łazienkę właścicieli i niewielki gabinet z widokiem na ogród. Jednym z najciekawszych elementów domu jest wcięty w bryłę kwadratowy taras, na który wychodzi się z sypialni właścicieli. Taras został otoczony perforowaną blachą, którą również mona rozsuwać, dzięki czemu można dowolnie decydować o natężeniu światła. Przez taras przebija się także korona drzewa, które zostało zachowane podczas budowy domu. Warto również wspomnieć o niewielkiej sadzawce, która otacza dom i zmienia się w basen wychodzący w stronę ogrodu.
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Niemcy | Architekt | Minimalizm