https://static.designboom.com/wp-content/uploads/2020/03/liebel-architekten-copper-facade-house-niederbayern-germany-designboom-1.gif

Dom z perforowaną elewacją z miedzi. Powstał w Bawarii. 

Miedź to jeden z naszych ulubionych materiałów wykorzystywanych w architekturze. Poza swoimi niewątpliwymi walorami estetycznymi, miedź ma również dużo innych zalet. Miedź jest wytrzymała, relatywnie tania, a także ma właściwości bakteriobójcze, o czym przeczytacie TUTAJ. Dziś prezentujemy wam dom z perforowaną elewacją, która została wykonana właśnie z miedzi. 

Dom z perforowaną elewacją powstał w Niederbayern w niemieckiej Bawarii. Za projekt willi, która stanęła na przedmieściach miasta odpowiada pracownia Liebel Architekten. Architekci zaproponowali wybudowanie prostej, prostopadłościennej bryły, która wykonana została z surwoego betonu architektonicznego. Betonowy szkielet budynku został obłożony miedzianymi, perforowanymi panelami, które nie tylko dodają bryle uroku, ale również dają mieszkańcom więcej prywatności. Część z miedzianych paneli została osadzona na specjalnych suwnicach co pozwala na przesuwanie, a także otwieranie perforowanych blach w miarę potrzeb właścicieli.


Parter domu został niemal w całości przeszklony za pomocą wysokich panoramicznych okien. Pomimo dużej ilości szkła wykorzystanego w budynku, wnętrze wydaje się być kameralne i oferujące sporo prywatności. Udało się to dzięki odpowiedniej orientacji domu. Część zlokalizowana od strony ulicy, została zasłonięta wysokim dekoracyjnym płotem, natomiast pozostałe ściany domu oddzielone zostały ogrodem. Na parterze znalazły się wszystkie części wspólne domu, takie jak kuchnia, łazienka, jadalnie, salon oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Według architektów, dolna część domu była projektowana w taki sposób, by korespondować i wtapiać się w surowy klimat ogrodu.

Na piętrze architekci zaplanowali trzy sypialnie, a także łazienkę właścicieli i niewielki gabinet z widokiem na ogród. Jednym z najciekawszych elementów domu jest wcięty w bryłę kwadratowy taras, na który wychodzi się z sypialni właścicieli. Taras został otoczony perforowaną blachą, którą również mona rozsuwać, dzięki czemu można dowolnie decydować o natężeniu światła. Przez taras przebija się także korona drzewa, które zostało zachowane podczas budowy domu. Warto również wspomnieć o niewielkiej sadzawce, która otacza dom i zmienia się w basen wychodzący w stronę ogrodu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Niemcy | Architekt | Minimalizm

 

źródło: www.liebelarchitekten.de