Dom z parkingiem na dachu

Dom z parkingiem na dachu. Powstał w dębowym lesie. 

Oryginalna bryła, odważne rozwiązania i malownicza lokalizacja. Te trzy rzeczy łączy okrągły dom z parkingiem na dachu, zaprojektowany przez paryskie biuro architektoniczne Marchi Architects. Poznajcie WoodHouse 2.0! 

WoodHouse 2.0 to projekt domu jednorodzinnego zaprojektowanego na zlecenie prywatnego inwestora, który marzył o nowoczesnym domu w sercu dębowego lasu. Okrągły dom z parkingiem na dachu powstanie na wyspie Long Island leżącej w amerykańskim stanie Nowy Jork.

Dom z parkingiem na dachu został zaprojektowany przez architektów z Marchi Architects w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać walory działki, która w całości pokryta jest młodymi dębami. Architektom, a także inwestorowi zależało, by bryła budynku była nowoczesna, ale jednocześnie subtelna i odpowiednio wpisująca się w krajobraz okolicy. Dom z parkingiem na dachu



Architektom udało się to dzięki stworzeniu okrągłej bryły, której dach delikatnie się obniża tworząc spiralne rondo, na które można wjechać samochodem. Na dachu zaprojektowano kilka cylindrycznych świetlików, których zadaniem jest nie tylko wpuszczanie dodatkowego światła do wnętrza, ale także umożliwienie wejścia na dach bezpośrednio z domu. Ściany boczne w całości pokryto szklanymi, panoramicznymi oknami wykonanymi na zamówienie, dzięki czemu z każdego miejsca domu można podziwiać młody las.

Pod główną bryłą domu, poniżej poziomu przyziemia zaplanowano garaż na trzy samochody, a także pomieszczenia techniczne, takie jak pralnia, kuchnia robocza czy kotłownia, dzięki czemu wnętrz głównej bryły nie zakłócają niepotrzebne elementy. 

O architektach:
Marchi Architects – francuska pracownia projektowa założona w 2004 roku przez Adélaïde i Nicola Marci. Pierwsze kroki na ścieżce kariery architektonicznej Adélaïde stawiała w pracowni Brunet & Saunier, natomiast Nicola w pracowniach Édouard François, Manuelle Gautrand oraz Christian de Portzamparc. „Pasję i inspiracje czerpiemy z podróży. Zawsze zwracamy uwagę na środowisko, a tym samym na ludzi. Od mikro do makro, znajdujemy rozwiązania dostosowane do przestrzeni, z którą musimy pracować, mając świadomość, że każda koncepcja systematycznie opiera się na planie ekonomicznym, dlatego w miarę możliwości pracujemy z materiałami naturalnymi i preferujemy konstrukcje modułowe oraz bardzo starannie opracowujemy każdy szczegóły budowy. Pozwala nam to na osiągnięcie szczerości w wyrażaniu tematu. Samą architekturę pojmujemy jako pojednanie człowieka z naturą.” – czytamy na stronie architektów.  

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Las | Ekologia | Nowy Jork | Stany Zjednoczone | Architektura

Publikacja przygotowana została w budynku PKO Rotunda, gdzie na jeden dzień przenieśliśmy siedzibę redakcji whiteMAD. Naszą relację z tej wizyty przeczytacie w artykule klikając tutaj.

źródło: http://anmarchi.com/cat/office/