Drewniane domy
Fot. Dominik Górecki Architekt

Drewniane domy komunalne pod Białymstokiem. Powstaną z prefabrykatów

W Wasilkowie pod Białymstokiem planowana jest budowa osiedla socjalnego według projektu biura Dominik Górecki Architekt. W realizacji inwestycji zostanie wykorzystana technologia prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Inwestor, Gmina Wasilków, dała się szybko przekonać do tego, aby realizując małe osiedle socjalne mieszkań komunalnych, wykorzystać współczesną technologię budowania z drewna i połączyć je z tradycyjną formą drewnianej zabudowy i kolorystyką elewacji, charakterystyczną dla krajobrazu Podlasia. Drewniane domy czerpią z historii i tradycji regionu pełnymi garściami.

Budynki trafią na teren budowy w gotowych do złożenia modułach. Wykorzystanie nowoczesnej technologii szkieletowej pozwala na skrócenie czasu budowy, zwiększenie precyzji wykonania oraz minimalizację wpływu na środowisko naturalne. Moduły prefabrykowane zostaną precyzyjnie wykonane w fabryce, a następnie szybko i efektywnie zmontowane na placu budowy.

Drewniane domy komunalne. Fot. Dominik Górecki Architekt


Celem projektu jest również oddanie hołdu lokalnej tradycji budownictwa drewnianego, charakterystycznego dla regionu Podlasia. Inspirując się oryginalnymi wzorcami architektonicznymi, budynki wkomponują się w otaczający krajobraz, tworząc spójność z miejscową kulturą i historią. Elewacje budynków zostaną wykonane z naturalnego drewna, podkreślając jego ciepło i naturalność. Kolorystyka drewnianego wykończenia elewacji, charakterystyczna bryła oraz detale wykończenia obiektów, zostały zaczerpnięte wprost z architektury drewnianych budynków wielorodzinnych, jakie można spotkać w okolicy. Projektant zainspirował się białostockim osiedlem Bojary, słynącym z drewnianej, niestety znikającej szybko, zabudowy.

Inspiracja starą zabudową. Fot. Dominik Górecki Architekt

Sześć powtarzalnych budynków pomieści łącznie 60 mieszkań jedno- i dwupokojowych o powierzchniach od 31 do 49 m², przeznaczonych dla potrzebujących mieszkańców gminy, a zwłaszcza osób z ograniczeniami ruchowymi, dla których przeznaczono wszystkie lokale na parterach. W mieszkaniach na wyższych kondygnacjach będzie można korzystać z niewielkich, prywatnych balkonów. Aby dostosować się do różnic poziomu terenu, które sięgają nawet 6,5 m oraz umożliwić swobodny dostęp do przydomowych ogródków, część budynków zostanie umiejscowiona na ziemnych tarasach, wzmocnionych murami oporowymi. Mury zostaną wykonane przy użyciu drewnianego szalunku, którego odciśnięty w betonie rysunek, zapewni ciągłość estetyczną z drewnianymi elewacjami budynków. Tym samym, oprócz pełnienia funkcji strukturalnych i stabilizujących, murki oporowe będą integralną częścią projektu architektonicznego, dodając mu charakterystycznego uroku. Dodatkowo zostaną okolone donicami z roślinnością trawiastą i łąkową.

Kameralny charakter osiedla z wpisanymi w otoczenie, dostępnymi dla wszystkich mieszkańców wspólnymi przestrzeniami, takimi jak miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, ogródki czy place zabaw, wpływa na stworzenie miejsca, które zapewni wygodne i przyjemne warunki życia.

projektant: Dominik Górecki Architekt
powierzchnia zabudowy: 1223 m²
lokalizacja: ul. Piaskowa, Wasilków, Powiat Białostocki, woj. podlaskie
inwestor: Gmina Wasilków
realizacja: 2024/2025
powierzchnia całkowita: 3635 m²
powierzchnia użytkowa: 2620 m²
powierzchnia terenu: 8022 m²
kubatura: 11541m³

Źródło: Dominik Górecki Architekt

Czytaj też: Drewno | Osiedle | Białystok  | Elewacja | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie