największe na świecie drewniane osiedle

Drewno górą! W Sztokholmie powstanie największe na świecie drewniane osiedle.

Szwedzi po raz kolejny przesuwają granicę w dziedzinie drewnianych konstrukcji. Trzy lata temu TUTAJ pisaliśmy o drewnianym apartamentowcu, a teraz w Sztokholmie ma powstać największe na świecie drewniane osiedle. Jego budowa ma rozpocząć się w 2025 r. i oczekuje się, że pierwsze budynki zostaną ukończone dwa lata później.

„Z dumą przedstawiamy Stockholm Wood City. To ważny krok nie tylko dla nas jako firmy, ale i historyczny kamień milowy dla szwedzkich innowacyjnych możliwości”, mówi Annica Ånäs, dyrektor generalny firmy Atrium Ljungberg, która jest autorem projektu. Nowe osiedle będzie oferowało tętniące życiem, miejskie środowisko z mieszanką miejsc pracy, domów, restauracji i sklepów.

największe na świecie drewniane osiedle


To niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju osiedle powstanie w dzielnicy Sickla, położonej na południe od centrum Sztokholmu. Zajmie ono aż 25 hektarów, na których powstaną dwa tysiące mieszkań i domów oraz siedem tysięcy biur. Jako budulec zostanie użyte specjalne drewno produkowane w technologii Mass Timber – niezwykle wytrzymałe, ekologiczne, a także odporne na ogień. Budynki zostaną wyposażone w duże, panoramiczne okna, aby zapewnić maksymalne doświetlenie naturalnym światłem słonecznym. Dachy natomiast będzie porastać zieleń, która pomoże w odpowiedniej regulacji temperatury wewnątrz.

Branża budowlana odgrywa decydującą rolę w zielonej transformacji, ponieważ budynki odpowiadają za aż 40 procent światowej emisji CO2. Zalet budynków drewnianych jest wiele, zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia mieszkańców. Projekt Stockholm Wood City wyznacza nową erę dla zrównoważonego budownictwa i rozwoju miast.

największe na świecie drewniane osiedle

Atrium Ljungberg jest jedną z największych szwedzkich spółek deweloperskich notowanych na giełdzie. Zarządza nieruchomościami na rozwijających się rynkach w Sztokholmie, Göteborgu, Malmö i Uppsali. Skupia się na tworzeniu atrakcyjnych środowisk miejskich dla biur i handlu, uzupełnionych o mieszkalnictwo, kulturę, usługi i edukację. Całkowita powierzchnia najmu obejmuje około 1 mln mkw, a składa się na nią siedemdziesiąt nieruchomości o wartości 58 miliardów SEK. Centra handlowe należące do spółki odwiedza rocznie blisko 60 milionów osób, a w ich nieruchomościach studiuje i pracuje około 30 tysięcy ludzi.

Źródło: rzeczpospolita.pl, Atrium Ljungberg

Czytaj też: Apartament | Ekologia | Drewno | Recykling | Szwecja | Ciekawostki