Drewno, beton i biały tynk. Pomysł na prosty dom w Poznaniu

Zbudowany został dla rodziny ceniącej minimalizm. Prosty w formie dom zaprojektowała Ewelina Jankowska z Ev Architects Pracownia Architektoniczna. Budynek znajduje się na osiedlu Stary Grunwald w Poznaniu.

Powstał z miłości do prostych form. Nowy dom na Starym Grunwaldzie to minimalistyczna zabudowa bliźniacza. Architektka zaproponowała stonowaną kolorystykę, która objawia się kombinacją drewna, betonu i bieli. W ten sposób dom ma prosty i nowoczesny wygląd.

Projekt przygotowano dla trzyosobowej rodziny – małżeństwa z nastoletnim synem. Mieszkańcem domu jest też sympatyczny golden retriever. Inwestorzy uwielbiają minimalizm. Dlatego jasno wskazali, że celują w skromną formę budynku, która będzie korespondować z charakterystyczną zabudową bliźniaczą sąsiedztwa.

W duchu prostoty urządzono wnętrze. – Inwestorom zależało na funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń i przemyślanych strefach dla każdego członka rodziny – mówi Ewelina Jankowska. Dzięki licznym dużym przeszkleniom do środka przenika mnóstwo dziennego światła.

Stary Grunwald to urokliwy zakątek Poznania. Dominuje tu kameralna zabudowa mieszkaniowa. To głównie stare budynki, obok których w ostatnich latach zaczęto budować domy o współczesnej architekturze. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc spójną i fascynującą atmosferę do życia.


O pracowni:

Ev Architects – to autorska pracownia architektoniczna, którą założyła Ewelina Jankowska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW. Biuro działa od 2005 roku i stanowi zespół zgranych, kreatywnych ludzi. – Staramy się, aby projektowana przez nas architektura była możliwie kompleksowa, dlatego oprócz projektów architektury zajmujemy się także projektowaniem wnętrz. W procesie projektowania najważniejszy jest dla nas dialog z klientem, gdzie poznając jego potrzeby, jesteśmy w stanie stworzyć budynek harmonijny, wyjątkowy, a równocześnie odpowiadający ustalonym wymogom. Istotne jest wpisanie obiektu w kontekst – przestrzeń miejską, zieleń, czy konkretne oświetlenie. Za kluczowe w procesie projektowania uważamy dbałość o przejrzysty układ funkcjonalny, odpowiadającą mu logiczną konstrukcję, a także dobre proporcje. Podczas projektowania kierujemy się osiągnięciem spójności formy i właściwie dobranych materiałów – czytamy na stronie pracowni.

projekt: Ewelina Jankowska  Ev Architects (https://ev-architects.pl/)

fot. Przemysław Turlej

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Minimalizm | Beton | Drewno | whiteMAD na Instagramie