Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poinformował, że odstępuje od realizacji parkingu przy Zakrzówku. Decyzja jest związana ze sprzeciwem mieszkańców, którzy nie chcieli wycinki drzew w parku.
Park Zakrzówek jest letnim hitem Krakowa. Przebudowana przestrzeń jest ogólnodostępna i przyciąga amatorów opalania i wodnych rozrywek. Powstało tam kąpielisko, które otoczone jest wysokimi skałami. Wielu osobom taki widok przywodzi na myśl chorwackie wybrzeże.
Nic w tym dziwnego, że miejsce tłumnie odwiedzają mieszkańcy Krakowa i turyści. Aby nie dopuścić do przepełnienia terenu przy jego głównym wejściu zamontowano barierki, które zliczają wchodzących. Podobne barierki można zobaczyć w metrze w Warszawie. Rosnąca popularność sprawiła, że Zarząd Zieleni Miejskiej chciał zbudować parking dla aut, który miał być zlokalizowany przy ulicy Twardowskiego. Dziś dowiedzieliśmy się, że inwestycja nie zostanie zrealizowana.
Zgodnie z zapisami przyjętego planu zagospodarowania teren przyszłego parkingu wyznaczony został na obszarze, w którym wykonanie prac wiązałoby się z wycinką istniejącej w tym miejscu zieleni. Decyzja podyktowana jest szeroko pojętym interesem społecznym oraz uwzględnieniem wyjątkowego charakteru miejsca jakim jest Park Zakrzówek – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Wcześniej, 17 lipca Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił przetarg na wykonawcę parkingu przy Parku Zakrzówek. Projekt zakładał stworzenie parkingu na działce w pobliżu dawnej pętli autobusowej przy ulicy Twardowskiego. Kilka dni później poseł Aleksander Miszalski wystosował petycję, w której sprzeciwiał się betonowania powierzchni parku.
Zwrócili się do mnie mieszkańcy zaniepokojeni planami wycinki drzew i krzewów pod budowę parkingu obok Zarzkówka. Nie po to kilka lat temu wspólnie broniliśmy terenów przy Zakrzówku przed zabudową, żeby teraz wycinać tam drzewa. Dojazd do kąpieliska powinien być zapewniony przede wszystkim komunikacją publiczną, rowerami i dojście spacerem – pisał Aleksander Miszalski w poście w serwisie Facebook.
Historia parku sięga 1990 roku, kiedy powstał tam zalew po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Stąd kolor wody, która ma turkusową barwę. W ostatnich latach miejsce przebudowano. Celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury. Teraz miejsce jest już w pełni dostępne. Można tu korzystać ze ścieżek spacerowych, punktów widokowych i ścieżek do biegania.
Najważniejszym punktem parku jest ogólnodostępne kąpielisko. Powstałe na tafli zbiornika ażurowe baseny mają różną głębokość, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać, w tym najmłodszym krakowianom, którzy mają do dyspozycji basen o głębokości 40 cm. Dla wprawnych pływaków kąpielisko oferuje baseny o głębokości 3,5 m. Pamiętać należy, że średnia głębokość wody wokół pomostów to średnio ok. 20 m. Kąpiel poza wyznaczonym kąpieliskiem oraz poza godzinami jego funkcjonowania możliwa jest wyłącznie na własną odpowiedzialność. Kąpielisko będzie funkcjonowało w terminie od 22 czerwca do 3 września w godzinach miedzy 10.00 a 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (www.zzm.krakow.pl)
Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Kraków | Miasto | Las | whiteMAD na Instagramie