Dwie wieże w Kielcach. Deweloper złożył wniosek o zgodę na budowę

Strzeliste wieże w Kielcach zaprojektowali architekci z pracowni Detan. Deweloper złożył do kieleckiego ratusza wniosek o wydanie zgody na budowę w trybie “lex deweloper”. Projekt zakłada budowę dwóch wież mieszkalnych, które będą miały po 21 kondygnacji.

Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana będą to najwyższe budynki mieszkalne w Kielcach. Wieżowce zbudować chce spółka Becher Zbożowa na działce przy ulicy Zbożowej. Obecnie na tym terenie stoją niskie budynki biurowe i magazynowe. Wkrótce stanąć ma tam jeden gmach, który złożony będzie z dwóch segmentów. Dwie wieże połączone będą w części przyziemia. Wspólny będzie też podziemny parking. W sumie wysokościowce mają mieć po 68 m wysokości.

Budynek w większości będzie się składać z lokali mieszkalnych. Te ostatnie znajdą się w wieżach.

Budynek o wysokości zabudowy do 68 m posiada prostą formę dwóch smukłych wież złożonych z nałożonych na siebie sześcianów. Wielkopłaszczyznowe przeszklenia nadają nowoczesny charakter i maksymalne nasłonecznienie pomieszczeń. Przestrzeń nad halą garażową znajdującą się na poziomie parteru zaprojektowano w formie stropodachów zielonych służących jako wspólna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw i małą architekturą – czytamy w opisie inwestycji w dokumencie przedstawiającym koncepcję urbanistyczno-architektoniczną.

W sumie dwie wieże w Kielcach mają zaoferować 170 mieszkań. Układ kompozycyjny architekci opracowali na podstawie analizy kształtu działki oraz istniejącej i projektowanej zabudowy na działkach sąsiednich. Główne wejście oraz wjazdy do garaży zaplanowano od strony zachodniej. Na pozostałej części terenu zaprojektowano chodniki i miejsca do rekreacji z zielenią niską.


Czy budowa wież w trybie “Lex deweloper” powinna dojść do skutku? Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Miasto ogłosiło konsultacje społeczne, które trwają do 3 lipca. Swoje zdanie w tej sprawie złożyć mogą osoby fizyczne, organizacje i firmy. Wniosek przesłać można na stronie konsultacje.kielce.eu.

źródło: UM Kielce (www.konsultacje.kielce.eu)

Czytaj też: Wieżowiec | Kielce | Urbanistyka | Miasto | whiteMAD na Instagramie