Modernistyczny dwór Lachertów w Ciechankach został podniesiony z ruiny. Trwające niemal dwa lata prace sprawiły, że obiekt wygląda jak nowy. Odnowiono go w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PBU2014-2020. W budynku mieści się teraz Centrum Pracy Twórczej.
Dwór w Ciechankach zaprojektował w 1924 roku Bohdan Lachert – najstarszy syn Wacława Lacherta – właściciela majątku Ciechanki w latach 1910 – 1944. Budynek wzniesiono w latach 1925 – 1926 jako siedzibę rodu.
Projekt wykonano z poszanowaniem wątków ziemiańskiej architektonicznej tradycji. Elementami charakterystycznymi był wysoki wielospadowy dach oraz wgłębny portyk zwieńczony uskokową attyką wsparty z dwóch stron na dwóch kwadratowych filarach. Całość elewacji podporządkowana była prostocie, logice kompozycji oraz grze ornamentów i płaszczyzn. Sercem domu był kominek. Na parterze ulokowano gabinet, kuchnię, salon, łazienkę oraz sypialnie właścicieli i gościnne. Na poddaszu zaprojektowano pokoje dla dzieci. Całość uzupełniał wielohektarowy ogród krajobrazowy o starym drzewostanie, z licznymi rzadkimi okazami dendrologicznymi, którego elementem był malowniczy staw.
Dwór Lachertów przed i po remoncie. Zdjęcie: Grzegorz Chowicki/polskiezabytki.pl i Centrum Pracy Twórczej – Dwór Lachertów
Po II wojnie światowej władza ludowa odebrała majątek prawowitym właścicielom i przeznaczyła budynek na Dom Pracy i Wypoczynku dla Literatów. Później został przeznaczony dla pocztowców, a w latach 50. w majątku Lacherta zorganizowano Państwowy Ośrodek Maszynowy i w dworze mieszkali jego pracownicy z rodzinami. W tym okresie obiekt był dwukrotnie przebudowywany na potrzeby nowych lokatorów. Na początku XXI w. dwór został opuszczony i popadł w ruinę. W latach 2020-2021 odbudowano go ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi”.
Wszelkie prace wykonano zgodnie z uzyskanym pozwoleniem konserwatorskim i budowlanym. Podczas remontu odkryto dekoracje malarskie w holu i w korytarzu oraz sgraffito Matki Boskiej w pomieszczeniu biura. Wszystkie te znaleziska poddano pieczołowitej konserwacji. Na poddaszu znaleziono natomiast starą dachówkę, na podstawie której odtworzono pokrycie dachu. Również nowe skrzynkowe okna wykonane z drewna i uzupełnione metalowymi okuciami naśladują historyczną stolarkę. W zrujnowanym budynku ponadto wymieniono stropy, tynki, położono nowe instalacje, a na podłogach drewniane parkiety.
Ganek przed i po remoncie. Zdjęcia: Centrum Pracy Twórczej – Dwór Lachertów
Efektem realizacji projektu było również częściowe odtworzenie umeblowania i wyposażenia parteru dworu w historycznym stylu epoki zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków. Najbliższe otoczenie budynku zostało zagospodarowane tak, jak przed niemal wiekiem. W ramach tych prac usunięto dziką roślinność i odtworzono podjazd oraz taras z drewnianymi trejażami.
Obecnie mieści się tu Centrum Pracy Twórczej, którego misją jest kształtowanie kultury, promocja sztuki, poznawanie lokalnej historii i kultywowanie tradycji. Właścicielem budynku jest Gmina Puchaczów, która w roku 2022 od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków otrzymała Laur Konserwatorski za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze Lachertów w Ciechankach.
Źródło: Centrum Pracy Twórczej – Dwór Lachertów, lubelskieklimaty.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Elewacja | Wnętrza | Historia | Wille i rezydencje | Renowacja | Ciekawostki