Dworzec w Grudziądzu bez pstrokatej elewacji. Wkrótce ruszy remont

To budynek z lat 60. XX wieku. Dworzec kolejowy w Grudziądzu wkrótce zostanie wyremontowany. Wykonawcą prac jest firma Budimex S.A.

Dworzec PKP w Grudziądzu zbudowany został w latach 1963-1965 według projektu Zbigniewa Czekanowskiego. Modernistyczny budynek oddano do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza. W 2021 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej, kiedy nie miał ochrony, został pomalowany na żółto, co nawiązuje do działającego w środku popularnego dyskontu. Po remoncie budynek odzyska swoją spokojną, szarą elewację.

Wykonawca właśnie podpisał umowę na modernizację budynku. Prace obejmą wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją i stolarką, docieplenie budynku od zewnątrz oraz naprawę dachu, na którym pojawią się panele fotowoltaiczne. Przebudowane i wyremontowane zostanie wnętrze budynku. Projekt zakłada odtworzenie historycznych elementów, a sufit podwieszany z płyt pilśniowych zostanie zastąpiony płytami laminowanymi HPL. Co ważne, renowacji zostanie poddana także dekoracyjna metaloplastyka oraz kamienne okładziny.

Pasażerowie zyskają windę oraz pochylnie. Na poziomie -1 zbudowane zostaną garaże i lokale usługowe. Na parterze przestrzeń podzielona została na hol, poczekalnię, kasy, toalety, posterunek SOK i lokale handlowe.

Dworzec w Grudziądzu w 2007 r., fot. AlexKazakhov , wikimedia.org, domena publiczna

Usługi związane z obszarem budownictwa kolejowego mają dla nas ogromne znaczenie. W ostatnim czasie do użytku pasażerów oddaliśmy zmodernizowany zabytkowy Dworzec PKP w Białymstoku oraz we Włocławku. Zaawansowane prace trwają w Toruniu oraz – jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – Stacji Warszawa Zachodnia – mówi Jakub Nagraba, Dyrektor Budownictwa Ogólnego, Budimex.

W sumie remont dworca będzie kosztować 59,9 mln zł. Prace będą trwać 20 miesięcy. Przez ten czas pasażerowie będą korzystać z dworca tymczasowego.

źródło: Budimex S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Modernizm | Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO: