Duża działka przy Chmielnej 75, która należała do Poczty Polskiej ma nowego właściciela. Spółka potwierdziła sprzedaż wyjątkowej nieruchomości na pograniczu Woli i Śródmieścia, mieszczącej się w tzw. biznesowym centrum miasta. W jej najbliższym sąsiedztwie znajduje się m.in. ponad 80-metrowy wieżowiec Warta Tower, nowoczesny biurowiec Chmielna 89, a także drapacz chmur – Varso Tower.
Nieoficjalnie wiadomo, że nabywcą jest firma deweloperska z Bielska – Białej, która wybudowała już wysokiej klasy obiekty biurowe w Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu oraz w Warszawie.
Niezrealizowany projekt siedziby Poczty Polskiej autostwa JEDNACZ ARCHITEKCI
To duży zwrot w historii działki przy Chmielnej 75. W 1936 roku rozpoczęto tam budowę Centralnego Dworca Pocztowego w stylu funkcjonalnym według projektu Józefa Szanajcy. Miał on być przeznaczony do obsługi ruchu pocztowego. Prace zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej, która zastała budynek z jednym skrzydłem w stanie surowym, pozostałymi w budowie. Finalnie obiekt oddano do użytku w połowie września 1941 roku. Powstańcy zdobyli go na pocz. sierpnia 1944 i został wówczas lekko uszkodzony. Mieściła się w nim reduta powstańcza. Po wojnie gmach odbudowano jedynie częściowo. Ostatni fragment budowli rozebrano w latach 2006–2007. Historyczny dworzec poszedł pod kilof, by ustąpić miejsca nowej siedzibie Poczty Polskiej. Plany mówiły o 130-metrowym wieżowcu. Budowa gmachu przekraczała jednak ówczesne możliwości finansowe firmy i do realizacji tej inwestycji nie doszło.
Dworzec Pocztowy w czasie powstania warszawskiego. Sylwester Braun , Public domain, via Wikimedia Commons
Ostatecznie Poczta Polska przeniosła się do kompleksu biurowego przy Galerii Mokotów, a działka przy Chmielnej została wydzierżawiona prywatnej firmie na pięć lat. Implant, według zapowiedzi, miał składać się 272 kontenerów. W ramach całej inwestycji miało powstać 5 tysięcy mkw powierzchni użytkowej. Niestety, budowa od samego początku miała kłopoty i ostatecznie firma zbankrutowała. Poczta Polska wypowiedziała Implantowi umowę dzierżawy, a na początku września br. sprzedała działkę. Teraz może tam powstać nowy wieżowiec.
Cena wywoławcza za ponadhektarową działkę została ustalona na poziomie 120 mln zł, ale Poczta Polska nie zdradza póki co ostatecznej kwoty.
Źródło: urbanity.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | Wieżowiec | Warszawa | Polscy projektanci