Dziewczyna od rysunków. Oto Małgorzata Hałas i jej ilustracje

Małgorzata Hałas jest założycielką marki Kredka Papier. Tworzy ilustracje, które w formie plakatów trafiają do wnętrz. Bajecznie kolorowe rysunki tworzy kredkami.

Małgorzata jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej. Podczas nauki w liceum plastycznym szczególnie pokochała technikę ołówka i kredki, w których specjalizuje się nieprzerwanie do dziś. Według artystki, kredka daje mnóstwo możliwości oddania charakteru, faktury a także detalu, jest bardziej wysublimowana i wdzięczna niż akwarele. Gdy rozpoczyna rysunek, po wykonaniu szkicu, pracuje nad tym co lubi najbardziej – detalami, które często przyjmują fantazyjne formy, zarówno graficznie jak i kolorystyczne. Często podczas tworzenia początkowa koncepcja zmienia się wraz z upływem czasu. Wszystkie ilustracje powstają w domowym zaciszu, zawsze podczas słuchania muzyki.

Lubię również czasem wybrać się sama do klimatycznej kawiarni, zabieram wtedy ze sobą szkicownik do notowania pomysłów i detali do następnych rysunków, jest to zawsze bardzo owocny czas – mówi ilustratorka.

Sztuka od zawsze była dla niej odskocznią od codzienności, pomimo iż wybrała filologię romańską rysowaniem zajmowała się w każdej wolnej chwili udoskonalając swój warsztat. W każdą pracę włożyła mnóstwo serca i dobrej energii, ponieważ uważa, że sztuka powinna poprawiać nastrój, a także stwarzać wnętrza bardziej przytulnymi.

Fascynuje się szeroko rozumianym pięknem natury – w szczególności różnorodnością królestwa roślinnego. Kocha podróżować i odkrywać nowe miejsca, z których przywozi dużo zdjęć. Ich piękno wprowadza do swojej twórczości, by móc dłużej cieszyć się ulotnością pięknych chwil. Fotografie są najlepszymi pamiątkami i źródłem inspiracji do stworzenia kolejnych prac.


Jednym z kierunków marzeń była Madera, często nazywana wyspą wiecznej wiosny przez swą endemiczną, rajską roślinność. Podczas tej podróży w głowie rodziły się pomysły na rysunki, które utworzyły całą serię inspirowaną florą egzotycznej wyspy. Jeśli chodzi o ekscytujące miasta, w szczególności wzoruje się na Paryżu, którego klimat również przedstawiła w swoich pracach, w których ujrzymy niespieszny francuski poranek o smaku café au lait i chrupiącego croissant, czy też popołudnie w kawiarence na Montmartre.

W 2021 roku pokazała swoją twórczość szerszej publiczności tworząc swoją markę Kredka Papier pod adresem www.kredkapapier.pl oraz na Instagramie. Wybrane plakaty artystki są również dostępne w naszym sklepie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Malarstwo | Grafika | Sztuka | whiteMAD na Instagramie