Eilert Smith Hotel
Eilert Smith Hotel

Eilert Smith Hotel: kameralna perła modernizmu z Północy

Eilert Smith Hotel znajduje się w Stavanger w Norwegii. To kameralny obiekt, który dysponuje zaledwie dwunastoma pokojami. Każdy z nich został urządzony z dbałością o nawet najdrobniejszy detal. Współczesny wygląd pomieszczeń to zasługa architektów z pracowni Trodahl.

Stavanger to liczące ponad 120 tysięcy mieszkańców miasto, które założone zostało już w XII wieku. Eilert Smith Hotel znajduje się w najstarszej części miasta, w otoczeniu tradycyjnych, drewnianych domów. Hotel urządzony został w budynku, który powstał w 1937 r. według projektu Eilerta Smitha, architekta, a zarazem mieszkańca Stavanger. Przed drugą wojną światową budynek wykorzystywany był jako magazyn i pomieszczenia handlowe dla lokalnych rolników.

Chcąc zaznaczyć historyczną spuściznę, w hotelu każde pomieszczenie ma inne rozwiązania i wyposażenie. Wspólne mają być komfort przebywania i jakość wykończenia. Właścicielom zależy na tym, aby w hotelu panowała ciepła i rodzinna atmosfera, odmienna od sieciowych hoteli rozsianych na całym świecie.

Hotel Eilert Smith swoją działalność rozpoczął 15 marca 2019 r. Obiekt ma trzy kondygnacje i dysponuje 11 pokojami oraz jednym penthousem urządzonym na dwóch najwyższych piętrach. Na parterze działa restauracja RE-NNA, która otrzymała dwie gwiazdki Michelin. To jedyna restauracja w Norwegii, która nie znajduje się w stolicy kraju, a została wyróżniona kulinarnym odznaczeniem. 

Eilert Smith Hotel


Najmniejsze pokoje mają 20 m kw. Powierzchnia tych największych to 55 m kw. Projektanci umieścili w nich meble wykonane na zamówienie przez lokalnych rzemieślników. Dotyczy to również mebli łazienkowych. Najnowszy jest penthouse, który ukończony został na początku tego roku. To apartament, którego powierzchnia wynosi 250 m kw. i obejmuje dwie ostatnie kondygnacje. Penthouse ma dwa duże balkony, z których rozpościera się widok na miasto i port. Architekci wykorzystali tutaj meble marki Eikund oraz duńskiego projektanta Finn Juhla.

Czytaj więcej: Architektura w Norwegii | Modernizm | Wnętrza | Zabytek

źródło: Eilert Smith Hotel