Ekologiczna farma projektu Angeliki Śliwińskiej

Farm Forward to ekologiczna farma, którą zaprojektowała Angelika Śliwińska, studentka Politechniki Wrocławskiej. Koncepcję zgłosiła do międzynarodowego konkursu Architecture at Zero, w którym zdobyła nagrodę Citation Award

Swój projekt Angelika Śliwińska przygotowała pod opieką dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, prof. uczelni i dzięki konsultacjom z doktorantem Andrzejem Kaczmarkiem. Głównym założeniem projektowym było stworzenie miejsca, które będzie przykładem odpowiedzialnego budownictwa. Niskoemisyjna farma miałaby zostać zbudowana na terenie Allensworth w hrabstwie Tulare. To osada, która założona została w 1908 roku i funkcjonowała jako samowystarczalna społeczność. W osadzie osoby czarnoskóre mogły posiadać ziemię i funkcjonować na równi z całym społeczeństwem. Projekt studentki z Polski jest przykładem reaktywacji tego miejsca.

Angelika Śliwińska zaprojektowała parterowy budynek na planie litery L, który otoczony jest zielenią i drzewami dającymi cień. Aby zmniejszyć ślad węglowy budowa miałaby się odbywać w oparciu o lokalne materiały. Między innymi drewno z pobliskich tartaków. Główną konstrukcję budynku mają stanowić bloczki z betonu konopnego, które dają dobrą izolację termiczną, są ognioodporne i hamują rozwój grzybów i pleśni.

Ekologiczna farma projektu studentki Politechniki Wrocławskiej składać się będzie z małego rynku z lokalnymi produktami. Świeże owoce i warzywa mają zostać wyeksponowane, by przyciągać klientów podróżujących pobliską drogą. Dodatkowo obiekt ma dysponować częścią produkcyjną, laboratorium, pomieszczeniami konferencyjnymi i warsztatowymi oraz dużą kuchnią i magazynem.

O optymalną temperaturę wewnątrz zadbała projektując system z wykorzystaniem pompy ciepła do chłodzenia i ogrzewania. Kompleks byłby oświetlony energooszczędnymi lampami LED, a energię elektryczną dostarczą panele fotowoltaiczne. Całość wieńczą zbiornik wodny, zielone dachy i sufity podwieszane.


Zadbałam również o wykorzystanie w pełni światła dziennego, stosując świetliki w daszkach szedowych, dzięki czemu pomieszczenia znajdujące się wewnątrz, będą dobrze doświetlone, a jednocześnie nie będzie to wpływało na przegrzewanie budynku. Takie rozwiązanie zmniejszałoby zapotrzebowanie na oświetlenie elektryczne – informuje młoda projektantka.

Co ciekawe, ekologiczna farma jej projektu zużywałaby mniej energii niż może jej produkować. Roczna oszczędność energetyczna szacowana jest na 4 kW.

Publikowany projekt jest tylko koncepcją, a nie projektem, który miałby zostać zrealizowany. To jednak ciekawy przykład świadomego i odpowiedzialnego projektowania, które powinno być standardem w świecie architektury.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Edukacja | Ekologia | Wrocław | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie