Ekologiczny stolik z papieru. To projekt polskiej projektantki

Stolik z papieru zaprojektowała Sylwia Michałek, absolwentka Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Jest to projekt semestralny, który wykonała w 2020 roku.

Prezentowany stolik kawowy z papieru był przedmiotem pracy semestralnej realizowanej na III semestrze kierunku Architektura Wnętrz, z przedmiotu „Mebel”, którego prowadzącym był mgr Karol Żurawski. Zadaniem było stworzenie stołu/stolika kawowego, z wykorzystaniem tekturowych tub o średnicy 8,5 cm, które można było ze sobą łączyć za pomocą sznurka lub stolarskich połączeń.

Prezentowany stolik powstał z kilkunastu specjalnie pociętych tub, o długości ok 21 cm, z których każda została nacięta w dwóch miejscach i połączona metodą zbliżoną do łączenia na pióro i wpust.

Pomysłem na stworzenie takiego modelu była chęć uzyskania efektu lekkości, ażurowości, a wręcz lewitacji – wyjaśnia projektantka.

Rozmiar stolika można modyfikować poprzez dodanie większej ilości tub lub zmianę ich wysokości. Materiałem, z którego może zostać wykonany mebel jest aluminium lakierowane na dowolny kolor lub tworzywo sztuczne, np. wydruk 3d.

Sylwia Michałek ukończyła wyższą uczelnię w 2022 roku, broniąc pracę inżynierską z wyróżnieniem rektora. Wprawdzie już w 2012 roku Sylwia ukończyła studia magisterskie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, ale dopiero później uświadomiła sobie, że jej serce bije zdecydowanie szybciej na widok pięknych wnętrz i architektury niż laboratoryjnych przyrządów badawczych.


Dziś pracuje już w zawodzie projektantki. W październiki 2020 roku rozpoczęła pracę w biurze projektowym Kaza Concept, w którym pełni funkcję samodzielnego architekta wnętrz, nadzorującego pracę kilku zespołów projektowych oraz wielu projektów realizowanych na zamówienie inwestorów indywidualnych. Dzięki tym doświadczeniom, w krótkim czasie zdobyła kompetencje zawodowe oraz praktyczną wiedzę, niezbędne do realizacji wymagających, zarówno twórczo, jak i logistycznie, projektów wnętrz mieszkań i domów. Doświadczenie pozwoliło jej podjąć odważną decyzję i założyć autorskie biuro projektowe „Sylwia Michałek Design”.

źródło: Sylwia Michałek

Czytaj też: Meble | Ekologia | Minimalizm | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie