Elektryczny rower miejski można wynająć. Koszt? 50 zł za miesiąc

W Jaworznie można wypożyczyć elektryczny rower miejski i korzystać z niego przez miesiąc. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło możliwość najmu długoterminowego.

Miejskie władze przygotowały 171 elektrycznych rowerów, które będzie można wynająć na co najmniej rok. Miesięczny koszt wynajmu wyniesie 50 zł.

Jaworzno od dawna stawia na rozwój elektromobilności w mieście. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce po naszym mieście zaczęły jeździć elektryczne autobusy, które teraz stanowią 70 proc. całego taboru. Cieszy fakt, że kolejny raz udało się zapoczątkować dobrą inicjatywę, tym razem wynajem długoterminowy elektrycznego roweru miejskiego, która będzie kontynuowana przez inne miasta w Polsce – mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Wniosek na wynajem długoterminowy mógł złożyć każdy dorosły mieszkaniec Jaworzna i osoby niepełnoletnie, które posiadają kartę rowerową wydaną przez Szkołę Podstawową lub Ośrodek Ruchu Drogowego, za które umowę podpisali prawni opiekunowie. Najkrótszy okres wynajmu wynosił rok, a najdłuższy do 15 grudnia 2025 roku. Koszt miesięcznego użytkowania wynosi 50 złotych brutto. Dwa obowiązkowe przeglądy w ramach trwania umowy są bezpłatne.

Firma Bike U Sp z.o.o., która wygrała przetarg na wprowadzenie do Jaworzna systemu roweru miejskiego JAVELO, podpisała już wszystkie umowy z chętnymi mieszkańcami, którzy wzięli udział w zorganizowanym naborze.

Cieszę się, że mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie razem z Jaworznem. Teraz jesteśmy do dyspozycji mieszkańców. Serwisujemy jednoślady, edukujemy oraz wspieramy w zakresie dobrych praktyk ich użytkowania – mówi Marcin Jeż szef projektu „Jaworznickiego Roweru Miejskiego” BikeU Sp. z o.o.


Oprócz rowerów na wynajem długoterminowy, wprowadzony został system roweru miejskiego na wynajem krótkoterminowy. Mieszkańcy i odwiedzający nasze miasto goście mają do dyspozycji 50 rowerów, rozlokowanych w 20 stacjach na terenie Jaworzna. W czerwcu 2023 roku z tego typu najmu skorzystało ponad 2,7 tys. razy, a liczba wypożyczeń wciąż rośnie. Rowery w czasie 1175 godzin (łączna długość wypożyczeń w czerwcu) przejechały prawie 12 400 km.

System jaworznickiego roweru miejskiego JAVELO obsługuje firma Firma BikeU, która złożyła ofertę na wykonanie tego zadania do grudnia 2025 roku. Wartość przedsięwzięcia wynosi 3 972 123,87 złotych. Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych.

źródło: UM Jaworzno (www.jaworzno.pl)

Czytaj też: Miasto | Komunikacja miejska | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie