Fasada jak wielka półka z doniczkami. MVRDV znów zachwyca! 

MVRDV to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych pracowni projektowych. Holenderskie biuro znane w Polsce jest między innymi z biurowca Bałtyk w Poznaniu, o którym możecie przeczytać TUTAJ. Tym razem architekci zaprezentowali apartamentowiec z Holandii, który otacza naturalna zieleń! 

Narożnikowy apartamentowiec nazwany Green Villa to obiekt wyjątkowy. Jego prosta, nieco kanciasta bryła choć bardzo nowoczesna sprytnie wpisuje się w okoliczną zabudowę. Trzykondygnacyjna konstrukcja została osadzona w taki sposób, by jak najbardziej zbliżyć swoje rozmiary do panującej w okolicy architektury.


Elementem, który najbardziej wyróżnia projekt MVRDV jest jego nieregularna fasada, która inspirowana była półkami pełnymi roślin w lokalnych kwiaciarniach. Budynek, który powstał na zamówienie dewelopera Stein został pokryty dziesiątkami wystających tarasów, a także kilkoma cofniętymi do wnętrza bryły miejscami, które zajęły doniczki z drzewami i krzewami. Doniczki nie są identyczne, niemal każda z nich ma inną wysokość, szerokość oraz średnice co sprawia, że fasada jest oryginalna i z każdej strony wygląda nieco inaczej. Wśród zasadzonych w donicach i specjalnych misach roślin znajdą się drzewa, krzewy, wysokie trawy, a także kwietniki i pnącza, które w przyszłości mają opleść ściany budynku.

Jak dodają architekci roślinność w architekturze ma bardzo duże znaczenie. Drzewa i krzewy filtrują powietrze i ograniczają emisję dwutlenku węgla. Rośliny działają również jako naturalne klimatyzatory naszych miast, a także gromadzą wodę, która coraz częściej ucieka z miast. W niektórych miejscach powstaną łąki kwiatowe, które będą stanowić pokarm dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły. Holendrzy do współpracy nad Green Villa zaprosili duńską pracownię Van Boven Architecten.