Zobacz biurowiec Bałtyk w Poznaniu od środka. Byliśmy tam pierwsi

Na tą realizację czekaliśmy wiele lat. Drugiego czerwca nastąpi oficjalne otwarcie biurowca Bałtyk. Pierwszego w Polsce budynku, który został zaprojektowany przez słynne holenderskie biuro MVRDV.

Biurowiec Bałtyk znajduje się w centrum Poznania. W pobliżu Międzynarodowych Targów oraz ruchliwego Ronda Kaponiera. Zaprojektowali go Nathalie de Vries i Fokke Moerel z pracowni MVRDV. To ta sama pracownia, która zaprojektowała niezwykłą halę targową Market Hall w Rotterdamie oraz wiszące ogrody “SkyGarden” w Seulu, o których niedawno pisaliśmy tutaj. Wieżowiec Bałtyk jest ich pierwszą realizacją w Polsce!

Budynek ma bardzo charakterystyczną sylwetkę. Z każdej strony wygląda zupełnie inaczej. Poszczególne piętra nakładają się jedno na drugie i pną na wysokość 70 metrów. Kaskadowe ułożenie poziomów pozwoliło stworzyć na kilku piętrach niewielkie tarasy, a z drugiej strony nadwiesić budynek tak, aby jego użytkownicy mogli spacerować po szklanej podłodze kilkadziesiąt metrów nad ziemią.

Obecnie wewnątrz trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale pierwsi najemcy już się wprowadzili. Budynek jest wprawdzie biurowcem, ale – i tu zaczyna się najciekawsza część – będzie dostępny również dla wszystkich mieszkańców. W lipcu na parterze otwarta zostanie kawiarnia Starbucks oraz restauracja Yozu, w której będzie można zjeść sushi. Z kolei z końcem lata działać tu zacznie klub fitness Fabryka Formy, a na ostatnim piętrze – Mus Bar and View, gdzie serwowane będą koktajle.

Wnętrze budynku jest skromne. Widać, że główną „ozdobą” ma być tętniące życiem miasto. Umożliwili to architekci, którzy otoczyli budynek szklaną elewacją niemal z każdej ze stron. Dodatkowym ukłonem dla użytkowników budynku są drobne, ale przemyślane elementy jak drewniane schody w głównym, holu, które są co prawda ciągiem komunikacyjnym, ale większa ich część ma podwyższone stopnie, na których można przysiąść i spotkać się ze współpracownikami.

Z okazji otwarcia szykuje się duże wydarzenie dla mieszkańców. W weekend 3 i 4 czerwca będzie tu działać kino plenerowe (to nawiązanie do funkcjonującego w tym miejscu przed laty kultowego kina „Bałtyk”). Dodatkowo będzie można wjechać na 12. piętro budynku, z którego rozpościera się genialny widok na całe miasto.

Spora część tego wydarzenia odbędzie się na placu dzielącym biurowiec, a Concordię Design. Plac ten ma już swoją nazwę, to Przystań. W ramach akcji „ChceJeżyce” będzie tu można zjeść wspólne śniadanie przy ogromnym stole, zwiedzić dzielnicę Jeżyce z przewodnikiem czy uczestniczyć w specjalnej grze miejskiej. (kamil białas)

Zdjęcia biurowca Bałtyk, wnętrza oraz widok z dachu wykonał Patryk Lewiński.