fot. MOs810, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Festiwal Malta uratowany. Dominika Kulczyk przejęła prawa do organizacji

O planach przejęcia festiwalu słyszeliśmy już w lipcu, jednak dopiero teraz stało się faktem. Dominika Kulczyk kupiła prawa do organizowania festiwalu Malta. W ten sposób historia zatoczyła koło, ponieważ pierwszym mecenasem festiwalu był Jan Kulczyk. Festiwal Malta będzie więc trwać, ale zmieni się jego formuła.

Pierwsza edycja festiwalu Malta odbyła się w 1991 roku w Poznaniu. Przez ponad 30 lat festiwal zgromadził ponad 2,5 mln widzów, a do Poznania przyjeżdżali fani teatru, sztuki czy muzyki z najodleglejszych zakątków świata. Ostatnia, tegoroczna edycja była 33. Festiwal wpadł jednak w kłopoty finansowe, a organizacja przyszłych edycji stanęła pod znakiem zapytania.

Pojawił się pomysł, by festiwal przejęło miasto Poznań i pokryło zadłużenie sięgające około 3 mln zł. Samorząd jednak nie zdecydował się na taki krok, przypominając, że z budżetu miasta w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczono prawie 25 mln zł dotacji na organizowanie wydarzenia.

Pomoc nadeszła ze strony Kulczyk Foundation. Nowym właścicielem marki festiwalu Malta została jedna ze spółek z grupy, która należy do Dominiki Kulczyk.

Jestem dumna i szczęśliwa, że to niezwykłe przedsięwzięcie będzie nadal chlubą mojego rodzinnego miasta. Jednocześnie dzięki niemu będziemy mogli szeroko zaprezentować imponujące dokonania wielu wspaniałych artystek i podkreślić wkład kobiet w dorobek współczesnej kultury. Już nie mogę doczekać się kolejnej edycji festiwalu w odmienionej, kobiecej formule! Co więcej, inicjator, organizator i wieloletni dyrektor imprezy – Michał Merczyński, który w lipcu tego roku pożegnał się z publicznością i podziękował artystom za 32 lata wspólnych przeżyć, będzie wciąż zaangażowany w organizację, dzieląc się z nami swoim unikatowym doświadczeniem i wiedzą. Już nie mogę doczekać się kolejnej edycji festiwalu w odmienionej, kobiecej formule! To również doskonałe ukoronowanie 10-lecia działalności Kulczyk Foundation – napisała Dominika Kulczyk w poście na swoim profilu w serwisie Instagram.

Festiwal będzie mieć nową dyrektor. Zostanie nią Karolina Rozwód, iberystka i managerka kultury. Wcześniej Karolina Rozwód była dyrektorką Teatru Starego w Lublinie, współpracowała z TVP Kultura oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Dominika Kulczyk, fot. Piotr Porębski, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.0

Festiwal Malta początkowo skupiał się na organizowaniu spektakli plenerowych, alternatywnych oraz eksperymentalnych. Z biegiem lat zmieniała się formuła, a wydarzenie obejmowało też inne dziedziny sztuki. W 2015 r. Malta jako jedyny festiwal z Polski i jeden z 12 w Europie otrzymał nagrodę EFFE przyznawaną przez European Festival Association wyróżniający wydarzenia wyznaczające festiwalowe trendy. Jury uznało Malta Festival Poznań za „najbardziej innowacyjny festiwal w Polsce: na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do bycia kuratorami programów wokół wybranych tematów i idei”.

źródło: Centrum Informacji Kulturalnej (www.poznan.pl/cik)

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Poznań | Wydarzenia  | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. Maciej Zakrzewski
fot. MOs810, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0