fot. Kapitel, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Filharmonia w Szczecinie na liście 200 najlepszych obiektów na świecie

Jej projekt powstał już ponad dziesięć lat temu. Filharmonia w Szczecinie została doceniona przez przewodnik C.guide, który zamieścił ją na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie. To jedyny budynek z Polski w tym zestawieniu.

Projekt budynku powstał w hiszpańskiej pracowni Barozzi/Veiga (Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga) we współpracy ze Studio A4. Mimo że gmach zbudowano w 2014 roku to do dziś zbiera on pozytywne opinie i ma już na swoim koncie wiele architektonicznych nagród. Jedną z tych najważniejszych jest Nagroda Unii Europejskiej imienia Miesa van der Rohe 2015 za najładniejszy budynek na terenie Europy. Budynek z Polski pokonał wtedy 420 innych obiektów z 36 krajów.

Budynek wyróżnia nietypowa forma i biała elewacja, która nocą może mienić się w przeróżnych odcieniach. Elewacja wykonana została ze struktury szklano-aluminiowej. Szczyt budynku ma strzelistą formę, która luźno nawiązuje kształtem do szczytów kamienic. Architekci przygotowując projekt budynku inspirowali się organami, tak charakterystycznym instrumentem dla filharmonii.

Budowa Filharmonii trwała trzy lata i rozpoczęła się w 2011 roku. Całość prac pochłonęła w sumie 120 mln zł. Inwestycja opłacało się bo miasto zyskało budynek – ikonę, którym może chwalić się na całym świecie.

fot. Ira

Lista 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej powstała z inicjatywy twórców C.guide – przewodnika po współczesnej architekturze. Przewodnik wydawany jest z inicjatywy hiszpańskiej Fundacji Architektury Współczesnej. Eksperci fundacji wskazali 200 obiektów, które ich zdaniem odpowiadają na wyzwania i możliwości współczesnej architektury na świecie. W zestawieniu znalazły się budynki i przestrzenie, które zbudowano po 1975 roku.

źródło: UM Szczecin

Czytaj też: Szczecin  | Kultura | Architektura w Polsce | Modernizm | Detal | whiteMAD na Instagramie