Filharmonia Wełtawska

Filharmonia Wełtawska: jedna z najbardziej oczekiwanych czeskich inwestycji

Filharmonia Wełtawska (Vltavská filharmonie Praha) to jeden z najbardziej oczekiwanych projektów architektonicznych, które mają zostać zrealizowane w stolicy Czech, Pradze. Miasto we współpracy z Praskim Instytutem Planowania i Rozwoju ogłosiło w 2021 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowej sali koncertowej, która spełniłaby światowe standardy. Rok później wyłoniono zwycięską koncepcję. Główną nagrodę otrzymało duńskie studio BIG – Bjarke Ingels Group. Następnie projekt przekształcono w szczegółowe studium architektoniczne.

Powstałe studium przewiduje wzniesienie nowoczesnego centrum muzycznego, które zlokalizowane będzie w praskich Holešlovicach. Koncepcja, oprócz propozycji bryły samego budynku, prezentuje także pomysłowe rozwiązania dla przestrzeni publicznej, jak udostępnienie nabrzeża rzeki dla mieszkańców, czy też oddanie do ich dyspozycji licznych tarasów, w tym tego na dachu. Sam dach będzie natomiast kontynuacją przestrzeni publicznej placu. Dzięki schodkowej formie spacerowicze będą mogli wspiąć się na szczyt budynku i podziwiać panoramę Pragi bez konieczności wchodzenia do środka. Obok nowo dodanej zieleni znajdzie się również miejsce na plac do m.in. wydarzeń plenerowych.

Filharmonia Wełtawska


Najważniejszą częścią Filharmonii Wełtawskiej będą jej audytoria z własnym zapleczem i przestrzenie publiczne, ale równie ważną rolę będzie pełnić Centrum Kreatywne z biblioteką muzyczną. W budynku swoje miejsce znajdą: Filharmonia Czeska, Praska Orkiestra Symfoniczna FOK oraz Dział Muzyczny Praskiej Biblioteki Miejskiej. Studium architektoniczne uwzględniło także głos i opinię społeczeństwa, czyli mieszkańców Pragi, interesariuszy społeczności lokalnej, a także zdanie ekspertów w dziedzinie akustyki, transportu i zieleni.

Filharmonia Wełtawska oferuje kompaktową konstrukcję zaprojektowaną pod kątem maksymalnej wydajności, łatwego dostępu i orientacji. Nowy obiekt ma być tętniącym życiem centrum aktywności miejskiej. Gmach zlokalizowany będzie w narożniku działki, co pozwoli na utworzenie wielkiego placu miejskiego, na który skierowane zostanie foyer. Cztery elewacje filharmonii umożliwią dostęp do budynku i komunikację z okolicznymi dzielnicami. Każdej ze stron zostanie nadany niepowtarzalny charakter. Budynek został zorganizowany po przekątnej. Na wschód od niego powstanie nowy park miejski, a od południa otwarty zostanie dostęp do rzeki, na zachodzie powstanie skwer, a na północy rozpościerać się będzie widok na dzielnicę.

Filharmonia Wełtawska

Rośliny odgrywają kluczową rolę w koncepcji projektu, odzwierciedlając inspirację gatunkami spotykanymi wzdłuż biegu Wełtawy. Projekt nasadzeń ma opowiadać historie o rzece i mieście. W połączeniu z kluczowymi roślinami miejskimi spotykanymi w Pradze, wybrane gatunki będą naśladowały biotopy leśne, dostosowując odmiany do potrzeb warunków miejskich. Nasadzenia połączą się z istniejącymi sieciami zieleni, co poprawi różnorodność biologiczną miasta i uzupełni zielone korytarze. Nowe drzewa stworzą zacieniony baldachim, który da wytchnienie spacerowiczom w słoneczne dni. Sercem budynku stanie się Hol Główny wraz z przylegającym do niego foyer, z którego roztacza się widok na historyczne centrum Pragi. Obok znajdzie się Sala Kameralna, zwrócona w stronę nabrzeża i Sala Wielofunkcyjna, zwrócona w stronę miasta.

Zespół BIG projektując budynek chciał nawiązać do tradycji i historii Republiki Czeskiej. Wykorzystane tam drewno pochodzić będzie z Szumawy – miejscowości, która znajduje się u ujścia Wełtawy. Zgodnie z projektem drewniane stropy przenikają z zewnątrz do wewnątrz i symbolizują otwartość budynku na otoczenie. Falująca, przejrzysta ściana filharmonii ma nawiązywać do bogatego dziedzictwa czeskiego przemysłu szklarskiego. Płynna geometria czerpie inspirację z sąsiadującej rzeki. Smukłe kolumny podtrzymują taras, a drewniane sufity zapewniają cień i schronienie. Elewacja wykonana z paneli o różnych rozmiarach dopasowuje się do morfologii dachu. Szklana fasada pełni jednocześnie funkcję powłoki zewnętrznej i elementu akustycznego. Granit nawiązuje do tradycyjnego praskiego bruku. Poszczególne tarasy łączy wspólna ścieżka prowadząca na sam szczyt budynku. To miejsce do spędzania czasu, słuchania muzyki miasta i podziwiania praskiej panoramy. Ścieżki na tarasach wyłożone zostaną elementami kamiennymi i zielonymi, które zniwelują różnice wysokości budynku, dodając mu dynamiki.

Filharmonia Wełtawska stanie się głównym inicjatorem rewitalizacji zaniedbanej, poprzemysłowej dzielnicy Bubny-Zátory. Docelowo w na nowo zagospodarowanej przestrzeni ma zamieszkać 25 tys. osób. W najbliższych latach zostanie wybrany wykonawca prac oraz niezbędne będzie skompletowanie dokumentacji projektowej i wszelkich pozwoleń. Ten etap potrwa około czterech lat i angażować będzie setki ekspertów z całego świata. Budowa obiektu powinna rozpocząć się w 2027 r., a otwarcie zaplanowano na 2032 r.

Projekt: studio BIG – Bjarke Ingels Group
Strona projektu: www.vltavskafilharmonie.cz
Rok projektu: 2022
Rok ukończenia: 2032
Fotograf: BIG – Bjarke Ingels Group

O pracowni:
BIG — biuro architektoniczne założone w 2001 roku w Kopenhadze przez Bjarke Ingelsa and Julien De Smedt. Do innych projektów pracowni należą również  m.in. Copenhagen Harbour Baths czy Maritime Youth House.

Źródło: Bjarke Ingels Group

Czytaj też: Czechy | Praga | Drewno | Szkło  | Ciekawostki | Minimalizm