proj. Anita Wasik

GLËNA, znaczy glina. To ostatnie dni, by zobaczyć wystawę w Gdyni!

Wystawa “GLËNA, znaczy glina” to celebracja rzemiosła. Organizatorzy zaprosili utalentowanych, polskich twórców z regionu, którzy wykonali oryginalne, ceramiczne dzieła. Inspiracją do ich pracy był region Kaszub i Pomorza. To już druga edycja wydarzenia, a efekty prac można oglądać do 9 lipca w ramach Gdynia Design Days.

Na wystawie można obejrzeć 13 prac ceramicznych zaprojektowanych przez ilustratorów, grafików, rzeźbiarzy, projektantów, studentów ASP. Twórcy o różnych artystycznych specjalizacjach wprawdzie nie są profesjonalnymi ceramikami, ale ich świeże spojrzenie i doświadczenie w innych dziedzinach artystycznych przyniosły interesujące połączenie różnych technik i stylów, wprowadziły nowe elementy i kreatywność do tej dziedziny. Powstały dzięki temu prace oryginalne i unikatowe.

GLËNA łączy tradycyjne metody rzemieślnicze z nowymi technologiami. To połączenie przyniosło fascynujące rezultaty, pokazując, jak nowoczesne narzędzia i techniki takie jak druk 3D, mogą wzbogacić tradycyjne rzemiosło. Technika odlewania masą lejną, którą wykorzystano do powstania wszystkich prac, dała artystom duże pole do kreatywnego eksperymentowania i tworzenia unikalnych form. Zdjęcia wykonanych prac publikujemy poniżej.

Termin wystawy:

Gdynia Design Days PPNT Gdynia do 09 lipca 2023r.

Prace nad kolekcją odbywały się w Pracowniach Projektowych PROTO TYPY w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2023.


Uczestnicy projektu Glena: Anita Wasik, Ania Rudak, Patrycja Podkościelny, Aleksandra Prusinowska, Eugenia Tynna, Magda Mokrzan, Monika Gradzik, Julia Łaskarzewska, Anna Wieczorek, Krzysztof Kossak, Jacek Wielebski, Vasyl Savchenko, Ziemowit Liszek.

Organizatorzy: Fundacja MOZI, tuBaza, Proto Typy, Miasto Gdynia

Kurator wystawy: Fundacja MOZI

Projekt graficzny: studio.kmicic

Fundacja MOZI działa przede wszystkim na polu edukacji artystycznej, animacji kultury, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz estetyzacji przestrzeni publicznej. Wierzymy, że sztuka, projektowanie i rzemiosło to aktywności dostępne dla każdego – naszym głównym celem jest stwarzanie warunków do twórczego rozwoju dzieci i młodzieży, dorosłych, studentów i początkujących profesjonalistów. Dzielimy się doświadczeniem i wiedzą w ramach autorskich warsztatów, podczas których uczestnicy, w przyjaznej atmosferze, mogą rozwijać swoje talenty i pasje. Wspieramy młodych twórców, organizując wykłady, spotkania i plenery z udziałem ekspertów. Poprzez festiwale i artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej, promujemy dobre praktyki projektowe.

źródło: Mozi Studio (www, FB, IG)

Czytaj też: Ceramika | Opakowania | Naczynia | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

Wpis sponsorowany.