fot. EniPort, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Grająca autostrada. Podczas jazdy poprawną prędkością słychać muzykę [WIDEO]

Grająca autostrada to nie jest tylko dźwiękowa ciekawostka, ale narzędzie, które ma uświadamiać kierowców o ograniczeniach prędkości. Melodię we właściwym brzmieniu można usłyszeć jadąc prędkością, która obowiązuje na danym odcinku.

Na całym świecie jest już wiele takich realizacji. Grające autostrady powstają w Japonii, Danii, Francji, Indonezji czy w Holandii. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest jedna z Węgier. To właśnie opublikowane niżej wideo zebrało kilka milionów wyświetleń na TikToku.

Grająca autostrada na Węgrzech powstała na autostradzie nr 67. Dźwięk słychać wtedy, kiedy kierowca najedzie na specjalne oznaczenia na drogę. Oznaczenia w kontakcie z oponami zaczyna wydawać dźwięk, który pozwala usłyszeć melodię.

Kierując prawe koła na specjalne linie znajdujące się przy krawędzi pasa słychać utwór “Droga 67” zespołu Republic. Choć grająca autostrada powstała już kilka lat temu to do dziś budzi spore zainteresowanie. Węgierski odcinek “melodyjnej drogi” powstał pod koniec 2019 roku podczas remontu drogi między miastami Kaposfüred i Látrány.

 

Co ciekawe, taka grająca droga miała też powstać kilka lat temu w Polsce. Jak informuje serwis auto-swiat.pl pas drogi ze specjalnymi nakładkami miał zostać zbudowany w Krakowie. Mieszkańcy zgłosili pomysł budowy takiej drogi w ramach budżetu obywatelskiego. Melodię mieli usłyszeć kierowcy podróżujący ulicą Trzeciego Maja – miał to być dźwięk przypominający Hejnał Mariacki. Ostatecznie pomysł realizacji grającej drogi nie zdobył poparcia w głosowaniu.

źródło: auto-swiat.pl

Czytaj też: Ciekawostki | Węgry | Podróże | Kultura | whiteMAD na Instagramie

fot. Devilstocksoup, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0