Historia jednego zdjęcia: przysiółek Czerwona zachwycił internautów

Przysiółek Czerwona jest częścią wsi Gronowice w woj. opolskim. Zdjęcie trafiło grupę “Star Wars Ships” na Facebooku, gdzie zebrało kilka tysięcy polubień. Fani grupy porównali polską osadę do statku Sokół Millennium znanego z Gwiezdnych Wojen.

Autorem zdjęcia jest Tomasz Matusiak, fotografią zajmuje się hobbystycznie. O istnieniu miejsca dowiedział się za sprawą swojego kolegi Piotra Pabisiaka, który jest profesjonalnym fotografem. Tomasz Matusiak pierwszy raz sfotografował przysiółek z pomocą drona w maju. Wtedy zabudowę otaczał żółty i zielony krajobraz. Nowe zdjęcie wykonał zimą, kiedy na polach wokół budynków zalegała gruba warstwa śniegu.

Zdjęcie zostało opublikowane na stronie grupy “Star Wars Ships” 18 stycznia. W kilka dni fotografia zdobyła ponad 8 tysięcy polubień i ponad 400 komentarzy internautów z całego świata. To właśnie zimowa aura pozwoliła wywołać złudzenie, które kształt zabudowań sprowadza do kształtu Sokoła Millennium. Dlaczego gospodarstwa zbudowano na planie okręgu?

Kształt przypomina okolnice, czyli zespoły gospodarstw, które zbudowano na planie okręgu. Centralny plac między budynkami służył do spędzania zwierząt gospodarskich. Taki układ budynków miał poprawiać bezpieczeństwo mieszkańców i chronić na wypadek ataków – do tak tworzonych osad najczęściej prowadziła tylko jedna droga. Często z biegiem lat w centralnych częściach budowano kościoły lub kopano stawy. Okolnice budowano na Pomorzu i w Czechach. Do dziś zachowało się tylko kilka wsi z czytelną formą okolnicy, przykładami są: Chorzewo koło Pniew, Łąkie koło Świebodzina, Jamno i Łabusz w granicach Koszalina oraz przysiółek wsi Gronowice. W przypadku przysiółka Czerwona jest inaczej.


Przysiółek jest dużo młodszy, dlatego nie jest to wieś typu okolnica, ale kolonia fryderycjańska z końca XVIII wieku. Kolonizacja fryderycjańska to akcja osadnicza prowadzona od drugiej połowy XVIII wieku. Wznoszono wtedy zabudowania, które często zyskiwały geometryczne rozplanowanie, w tym na planie okręgu, czego przykładem jest przysiółek Czerwona.

zdjęcia: Tomasz Matusiak

Czytaj też: Fotografia | Osiedle | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły