Historia kultowego mebla. Sofa Togo z 1973 r.

Niedawno obchodziła 50. urodziny. Sofa Togo to kultowy mebel, którego popularność nie maleje. Opracowany przed laty wzór jest ciągle atrakcyjny i z powodzeniem zdobi wnętrza. Jak powstała sofa? Przypominamy jej historię.

Sofa Togo została zaprojektowana w 1973 r. we Francji. Jej twórcą jest Michel Ducaroy, który stworzył mebel dla firmy Ligne Roset. W tym samym roku mebel zaprezentowano na targach meblowych w Paryżu, podczas których sofa wzbudziła duże zainteresowanie. Wpłynęło na to kilka czynników.

Sofa Togo jest przełomowa ponieważ jest pierwszym meblem wypoczynkowym wykonanym z materiału piankowego. Sofa zyskała odważną, nieco zabawną formę. Wygląda jak złożony na pół pomarszczony materac lub wyciśnięta do połowy tubka pasty do zębów. Każdy kto ją ogląda ma jakieś skojarzenia. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że odważny projekt był strzałem w dziesiątkę. Do dziś meble serii Togo zdobią wnętrza o przeróżnej stylistyce. Widać to chociażby na Instagramie.

Kolejnym atutem mebla jest modułowość. Już w latach 70. projektant dostrzegł potencjał w tworzeniu serii, której elementy można zestawiać i dostosowywać do aktualnych potrzeb. W sumie kolekcja mebli Togo składa się z fotela, sofy dwuosobowej, sofy trzyosobowej, narożnika, szezlonga i pufy. Jest też fotel w wersji junior, dla dzieci. Mnogość elementów daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Pod tkaniną obiciową znajduje się pianka polieterowa o różnych gęstościach. Różnorodna gęstość pianki wpływa na komfort. Ważne jest tu duże siedzisko i wysokie oparcie, które zdaje się otulać siedzącego. To mebel idealny do relaksu.


Dużym plusem jest wysoka jakość mebla. Sofa produkowana jest ręcznie, z najwyższą dokładnością w zakładzie produkcyjnym we Francji. Wpływa to na dość wysoką cenę. Mamy jednak do czynienia z ikoną designu, dlatego kupując sofę Togo można poczuć się jak kolekcjoner sztuki. W sumie sprzedano już ponad 1,5 mln egzemplarzy, jest to najpopularniejszy mebel marki Ligne Roset.

źródło zdjęć: Ligne Roset (www.ligne-roset.com)

Czytaj też: Meble | Wnętrza | Tkanina | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie