Hotel nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu coraz bliżej. Inwestycja dostała zielone światło

Długi na 150 metrów hotel nad jeziorem stanie w poprzek stoku, tuż nad jednym z największych poznańskich akwenów. Inwestor, którym jest spółka Malta Ski, walczył o zgodę na tę inwestycję ponad dwa lata. W końcu dostał zielone światło na wykonanie prac, w ramach których zostanie rozebranych pięć budynków oraz wybudowany obiekt hotelowy z częścią usługową (wypożyczalnią sprzętu narciarskiego), wraz z infrastrukturą techniczną.

Zaprojektowany pięciogwiazdkowy hotel należący do spółki Malta Ski, obsługiwany będzie pod marką Mövenpick przez międzynarodową sieć Accor. Kształt bryły hotelu powstał w oparciu o uwarunkowania urbanistyczne oraz wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek stanie u podnóża stoku narciarskiego, wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego okalającego jezioro Maltańskie.

Hotel nad jeziorem Maltańskim. Fot. Oda Studio


Zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaprojektowano budynek dwukondygnacyjny z akcentem w formie trzeciej kondygnacji. Nadwieszenie części hotelu nad stokiem narciarskim zdeterminowało dochodzącą do 7 metrów wysokości reprezentacyjną przestrzeń parteru, mieszczącą przestronne lobby z barem i restauracją oraz sale konferencyjne. Na parterze zaprojektowano również basen i strefę fitness oraz wypożyczalnię sprzętu zimowego, która zastąpi funkcjonującą obecnie chaotyczną zabudowę towarzyszącą stokowi narciarskiemu Malta Ski. Kondygnacje pierwszego i drugiego piętra pomieszczą 160 pokoi hotelowych. Na drugim piętrze powstanie także obszerny taras widokowy na jezioro. Przestrzeń lobby, baru i restauracji otwarta na przyległy ciąg pieszo-rowerowy, poprzez systemy przeszkleń składanych oferuje szeroką dostępność budynku z zewnątrz. W zamyśle ma generować nową wspólną przestrzeń publiczną.

Hotel nad jeziorem
Hotel nad jeziorem Maltańskim zimą. Fot. Oda Studio

Budynek zaprojektowano jako podłużną bryłę z przełamaniami nawiązującymi do przebiegu linii brzegowej jeziora Maltańskiego. Poprzez swoją horyzontalną formę wpisuje się w otaczający kontekst przestrzenny i architektoniczno-urbanistyczny Toru Regatowego Malta wraz z budynkami technicznymi i sportowymi. Sąsiadujący z przyszłym hotelem Kopiec Niepodległości wymaga finalizacji przez władze Poznania i Wielkopolski ponieważ wzgórze jest niedokończone. Obecnie jego wysokość wynosi 90 m n.p.m., gdy docelowo według projektu szczyt powinien osiągnąć 118 m n.p.m. Od lat różne gremia postulują przywrócić wzgórzu docelową formę i właściwą wysokość, czyli około 30 metrów ponad poziomem terenu ulicy Arcybiskupa Baraniaka. Ukończony kopiec będzie wówczas dominował nad bryłą. Kompozycja elewacji to układ przeszkleń i betonowych pilastrów, zróżnicowanych na poszczególnych kondygnacjach kształtem, fakturą i zagęszczeniem. Dodatkowo wprowadzono betonowe gzymsy międzykondygnacyjne podkreślające horyzontalny charakter budynku.

Hotel nad jeziorem
Hotel nad jeziorem Maltańskim – elewacja. Fot. Oda Studio

Jako główną barwę elewacji zastosowano kolor zielono-szary. Wybór zieleni nie jest przypadkowy – jest to kolor dachów zlokalizowanych wzdłuż jeziora budynków sportowych oraz technicznych toru regatowego Malta i POSiR, hotelu HP Park Hotel Poznań oraz restauracji Malta Yacht Club. Budowa ma rozpocząć się wiosną 2025 r. i potrwać dwa lata.

Za architekturę budynku odpowiadają poznańskie pracownie Oda Studio Magdalena Majewska oraz Boaa Michał Bekas. Konstrukcja to projekt ACE Przybyłowicz Szewczyk.

Źródło: Oda Studio Magdalena Majewska, opinia urbanistyczna dr hab. inż. arch. prof. ndzw. PP Roberta Asta, money.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Architektura | Poznań | Elewacja