Hotel Shiroiya

Hotel Shiroiya w Japonii. Architekt ozdobił go ogromną zieloną elewacją

Hotel Shiroiya znajduje się w mieście Maebashi w Japonii. Jego projekt przygotował architekt Sō Fujimoto (Sou Fujimoto Architects).

Budynek, w którym działa hotel ma przyczynić się do ożywienia japońskiego miasta, które kiedyś trudniło się przemysłem jedwabnym. Architekt zaprojektował hotel, który ma być jak swego rodzaju salon do odpoczynku i relaksu. Goście mogą tam cieszyć się sztuką, przygotowywanymi na miejscu posiłkami oraz nietypową architekturą.

Hotel Shiroiya działa w budynku z lat 70. Japoński architekt najpierw usunął pozostałości po zakładzie produkcyjnym oraz oczyścił strukturę budynku z dodanych elementów. W ten sposób odsłonił betonową konstrukcję, która stała się tłem dla ogromnej liczby roślin zdobiących główny hol. Całość uzupełniają świetlówki, które niczym rury wiją się między filarami oświetlając przestrzeń w efektowny sposób.

Kompleks uzupełniony został o nową część – Fujimoto zaprojektował budynek określany mianem zielonego wzgórza. Jego dach jest zakrzywiony niczym pagórek i został pokryty roślinnością charakterystyczną dla regionu nad rzeką Tone. Zielone “wzgórze” zostało poprzecinane oknami i drzwiami.


Hotel jest też gratką dla fanów sztuki. Wchodząc do środka gości wita instalacja, którą wykonał Lawrence Weiner – amerykański artysta konceptualny. Dzieła sztuki zebrano też w pokojach hotelowych – w każdym umieszczono przedmiot, który wykonany został przez lokalnych lub zagranicznych artystów. W pracach nad wystrojem hotelu uczestniczyli twórcy, tacy jak włoski architekt Michele de Lucchi, brytyjski projektant Jasper Morrison, argentyński konceptualista Leandro Erlich, artysta japoński Hiraku Suzuki i brytyjski artysta Ryan Gander.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Hotel | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Shinya Kigure, Katsumasa Tanaka, źródło: Sou Fujimoto Architects

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły