Hotele dla owadów

Hotele dla owadów we Wrocławiu. Jest ich już siedemnaście!

Specjalne hotele dla owadów pojawiły się na terenie kompleksu Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach. W sumie pojawiło się już siedemnaście domków dla owadów zapylaczy.

Hotele dla owadów wykonano z naturalnych materiałów, takich jak drewno, deski, szyszki i rurki trzcinowe. Domki wykonane zostały przez dzieci biorące udział w warsztatach prowadzonych przez Wyższą Szkółkę Jazdy Wrocław – Partynice i partnera akcji, firmę Leroy Merlin. Hotele posłużą głównie pszczołom, które w domkach mogą znaleźć nocleg i schronienie przed drapieżnikami. Dla owadów jest to także dobre miejsce do przezimowania za kilka miesięcy.

Domki dla owadów składają się z korytarzy lęgowych, które nawiercono tak, by nie zostawiać zadziorów. Dodatkowo oszlifowane zostały wejścia. Korytarze w hotelach dla owadów powinny mieć od 3 do 9 milimetrów szerokości i dziesięć razy większą długość. Otwory powinny być nawiercane poziomo, ale tylko z jednej strony.

Dodajmy, że poza funkcjonalnością dla owadów, małe budowle stanowią również ciekawy element architektury. Zainstalowano je na drzewach w Parku Linearnym, rozciągającym się na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice – czytamy w komunikacie na stronach UM Wrocław.

Hotele dla owadów


Człowiek musi dać o pszczoły, ponieważ zapylane przez nie gatunki stanowią aż 75 proc. wszystkich roślin w ekosystemach lądowych. Natomiast plony gatunków zależnych od zapylaczy stanowią 1/3 globalnej wartości produkcji rolnej. Co ciekawe, kilka tygodni temu we Wrocławiu ustawiono też specjalne poidełka dla owadów i ptaków. Poidełka to odpowiedź na problem suszy w miastach. Nasz artykuł na ten temat przeczytacie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Wrocław | Zieleń | Ekologia | Zwierzęta

fot. Jakub Kwap, źródło: UM Wroclaw