Instytut Wzornictwa Przemysłowego startuje z 30. edycją Dobrego Wzoru

Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat promuje przedstawicieli dobrego wzornictwa, wspierając rozwój polskiej branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór. W tegorocznej, jubileuszowej edycji debiutuje nowa kategoria – Food Design.

Do konkursu przyjmowane są produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Po wstępnej kwalifikacji poddawane są dwuetapowej ocenie. To doskonała okazja do zaprezentowania swoich koncepcji profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu Jury, które oceni innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. W tym gronie zasiadają eksperci IWP, uznani projektanci oraz przedstawiciele instytucji gospodarczych.

Trudności ostatnich kilku lat wpłynęły również na branżę wzorniczą, stając się czasem licznych wyzwań i intensywnych zmian cywilizacyjnych. Starając się sprostać wymaganiom współczesnego świata, projektanci zaczęli tworzyć masowo nowe, funkcjonalne rozwiązania dostosowane do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa.

Idąc drogą nieustannego rozwoju branży projektowej, Instytut udoskonalił formułę konkursu. W tym roku można zgłaszać się w 14 kategoriach, w tym zupełnie nowej: Food Design.

Nagrodą główną w konkursie jest szeroko rozpoznawalny znak Dobry Wzór. Ideą tego prestiżowego wyróżnienia jest promowanie dobrego i innowacyjnego wzornictwa kształtującego polski rynek i promującego najlepszy design, zarówno wśród ekspertów w branży, jak i użytkowników oraz potencjalnych klientów.

Kolejny raz IWP przyjmuje zgłoszenia również w ramach kategorii „Szczęśliwa Trzynastka” „To specjalna kategoria stworzona z myślą o początkujących twórcach i młodych producentach, którzy nie wdrożyli jeszcze swoich produktów do masowej produkcji.

Dobry Wzór to historia sama w sobie z 30-letnią tradycją. W tym roku Instytut obchodzi okrągły jubileusz konkursu. Przez lata tytuł przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego otrzymały między innymi Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa czy Politechnika Warszawska. To tylko nieliczni nagrodzeni, którzy mogą pochwalić się niesamowitym warsztatem reprezentującym wzornictwo na najwyższym poziomie.


Finałowe projekty będą prezentowane na corocznej wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jak co roku powstanie także katalog Laureatów Dobry Wzór 2023, który jest dodatkowym źródłem promocji dla nagrodzonych produktów i usług.

Z okazji 30-lecia Dobrego Wzoru wystawie pokonkursowej będzie towarzyszyć wystawa retrospektywna. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 sierpnia 2023 roku przez formularz konkursowy dostępny na stronie: dobrywzor.com.pl. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października 2023 roku w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Meble | Polscy projektanci | Detal | Naczynia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły