Inteligentne urządzenia AGD Samsung pozwolą oszczędzać energię. Oto BESPOKE AI

Ich światowa premiera miała trzy odsłony. Nowe inteligentne urządzenia AGD Samsung zaprezentowano w ciągu 24 godzin, kolejno w Seulu, Paryżu i Nowym Jorku. Firma pokazała, w jaki sposób może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, jeśli sięgniemy po możliwości, które daje sztuczna inteligencja.

Jong-Hee (JH) Han, Vice Chairman, CEO and Head of Device eXperience (DX) Division w Samsung Electronics, rozpoczął cykl wydarzeń na całym świecie, otwierając tym samym medialny event w Seulu „Welcome BESPOKE AI”, słowami: – Od czasu wprowadzenia na rynek w 2019 r. serii BESPOKE firma Samsung pokazała, w jaki sposób można dostosować urządzenia do potrzeb domu i stylu życia każdego z nas. Teraz, czyli pięć lat później, dzielimy się naszą innowacyjną wizją AI w urządzeniach, która sprawia, że jeszcze bardziej rozszerzamy koncept Bespoke. A wszystko to dzięki ogromnym możliwościom sztucznej inteligencji, wnoszącej wrażenia konsumentów na jeszcze wyższy poziom.

Dzięki modułom Wi-Fi, wewnętrznym kamerom, chipom AI i kompatybilności z aplikacją SmartThings, najnowsze urządzenia Samsung Bespoke AI są wyposażone w ulepszone funkcje tworząc prawdziwie inteligentny dom. W szczególności nowy AI Home, podłączony – 7-calowywy wyświetlacz LCD, to kolejny produkt, który zapewnia intuicyjny, łatwy dostęp i kontrolę nad całym połączonym ekosystemem.

AI Home zawiera funkcję Map View, która zapewnia użytkownikom pełny widok domu w 3D, umożliwiając im łatwe zlokalizowanie wszystkich podłączonych urządzeń i sterowanie nimi. Na przykład, gdy użytkownik gotuje w kuchni i czuje, że temperatura jest zbyt wysoka, może włączyć klimatyzator w innych pomieszczeniach za pomocą ekranu AI Home na płycie indukcyjnej bez pozostawiania garnków i patelni bez opieki. Podczas prania natomiast użytkownicy mogą użyć ekranu AI Home na pralce, aby uruchomić robota odkurzającego w salonie, bez konieczności przechodzenia w inne miejsce. Co więcej, AI Home nie tylko ułatwia prace domowe, ale także sprawia, że są one po prostu przyjemniejsze. Użytkownicy podczas gotowania mogą odtwarzać swoje ulubione utwory, oglądać filmy w aplikacji czy zaglądać do przepisów na ekranie.

Biorąc pod uwagę fakt, że smartfony mamy ze sobą przez większość czasu, nowa funkcja Mobile Smart Connect wysyła powiadomienie na telefon, gdy znajduje się on w bliskiej odległości od podłączonych urządzeń. Powiadomienie zawiera menu szybkiego sterowania dzięki czemu użytkownicy nie muszą już rozglądać się po domu, aby znaleźć właściwego pilota. Eliminuje to również kilka niepotrzebnych kroków i kliknięć, które były wymagane, aby uzyskać dostęp do tych samych funkcji w aplikacji SmartThings.

Na wydarzeniu BESPOKE AI, Samsung zaprezentował również nową funkcję „Calm Onboarding”, która ułatwia użytkownikom dołączenie nowego produktu do domowego ekosystemu. Uwalnia ona ich od uciążliwości rejestracji urządzenia, dlatego, że bezpośrednio zapisuje nowe produktu w ramach konta Samsung w aplikacji SmartThings.

Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom wkraczającym w erę zintegrowanych urządzeń gospodarstwa domowego Samsung zwraca również szczególną uwagę na swoją platformę bezpieczeństwa Knox Matrix, która chroni wszystkie dane użytkowników znajdujące się na wspomnianych urządzeniach. W rzeczywistości 4-drzwiowa lodówka AI Family Hub™ stała się pierwszym produktem w branży, który został zweryfikowany jako spełniający wymogi „diamentowego” poziomu bezpieczeństwa IoT przez UL Solutions, wiodącą globalną firmę zajmującą się badaniem bezpieczeństwa, która każdego roku ocenia setki deklaracji marketingowych. Inne modele Family Hub wykorzystujące tę samą technologię oraz robot Bespoke Jet Bot Combo™ AI również przeszły tę samą weryfikację.

AI rozszerza możliwości funkcji AGD

Najbardziej charakterystyczną różnicą miedzy trzema wydarzeniami w różnych zakątkach świata, poza lokalizacją oczywiście, jest linia produktów zaprezentowana podczas poszczególnych konferencji prasowych.

Wydarzenie „BESPOKE AI” w Seulu rozpoczęło się od największej oferty spośród tych trzech lokalizacji z 14 nowymi produktami, obejmującej m.in.: lodówkę Bespoke French Door z ekranem AI Family Hub™+, lodówkę hybrydową, linię płyt indukcyjnych Bespoke Infinite, pralkę i suszarkę Bespoke AI Laundry Combo™, robota sprzątającego Bespoke Jet Bot Combo™ AI, odkurzacz Bespoke Jet AI,™ linię oczyszczaczy powietrza Bespoke CubeTM Air Infinite, 4-drzwiową lodówkę z technologią Peltiera i wiele innych.

4-drzwiowa lodówka French Door, AI Family Hub™ staje się głównym centrum sterowania wszystkim, co wiąże się z żywnością, łącząc lodówkę z innymi urządzeniami w domu. AI Family Hub™+, to duży ekran LCD w przednim prawym panelu lodówki, gdzie użytkownicy mogą przeglądać polecane przepisy oraz odtwarzać muzykę i filmy. Lodówka AI Family Hub™ jest wyposażona w funkcję AI Vision Inside, która wykorzystuje wewnętrzną kamerę do identyfikacji 33 świeżych produktów spożywczych wkładanych do lodówki i wyjmowanych z niej. Rozpoznane produkty spożywcze są wyświetlane i można nimi zarządzać na ekranie Family Hub™, a także sprawdzić je w aplikacji SmartThings.

Kolejnym kluczowym produktem jest Bespoke Jet Bot Combo™ AI, robot odkurzający i czyszczący z mopem, wyposażony w funkcje ulepszone przez sztuczną inteligencję, takimi jak inteligentne rozpoznawanie AI i stacja czyszcząca Steam+,co umożliwia uzyskanie lepszych efektów sprzątania przy mniejszym wysiłku. Inteligentne rozpoznawanie AI działa na różne sposoby. Wykorzystuje ono model głębokiej sieci neuronowej (DNN) AI i kamerę do rozpoznawania różnych obiektów, w tym ludzi, zwierząt domowych i trudnych do zobaczenia przedmiotów, takich jak cienkie kable telefoniczne, dywaniki lub maty. Funkcja AI Floor Detect wykrywa rodzaj podłogi do czyszczenia, a po wykryciu dywanów robot odkurzający decyduje, czy podnieść mop, czy też zostawić go na stanowisku, aby uniknąć zanieczyszczenia dywanu mokrą częścią. Jest również wyposażony w Clean Station Steam+, która oferuje szereg funkcji do automatycznej konserwacji urządzenia, takich jak opróżnianie worka na kurz, uzupełnianie zbiornika na wodę, mycie i intensywne czyszczenie parowe mopa. Clean Station Steam+ rozpyla nawet parę o wysokiej temperaturze na powierzchnię mopa, redukując 99,99% szkodliwych bakterii.

Ponieważ energooszczędność jest ważnym kryterium na rynku europejskim, podczas paryskiego wydarzenia BESPOKE AI zaprezentowano również nową, energooszczędną, szeroką (extra wide) chłodziarko-zamrażarkę i linię pralek. Szeroka chłodziarko-zamrażarka jest pierwszym tego typu urządzeniem na rynku europejskim, które otrzymało klasę „A” zgodnie z europejskimi normami energetycznymi, dzięki unikalnym rozwiązaniom firmy Samsung. Nowa linia pralek obejmuje różne modele – od A-10%, poprzez A-20%, aż po najbardziej energooszczędny model A-40%. Szczególnie energooszczędny model A-40% jest wyposażony w technologię Bubble Shot, która oszczędza energię, pompując wodę wewnątrz bębna i rozpylając ją po powierzchni ubrań.

Zestaw Bespoke AI Laundry Combo™, prezentowany zarówno podczas wydarzeń w Seulu, jak i w Nowym Jorku, to pralka i suszarka typu „All-in-One”, mająca zalety dwóch oddzielnych urządzeń. Zestaw ten jest wyposażony w różne funkcje AI, takie jak zapamiętywanie okresowych i sezonowych potrzeb użytkowników oraz zalecanie optymalnego cyklu prania. Dzięki funkcji AI Opti Wash & Dry™ zestaw Bespoke AI Laundry Combo™ inteligentnie dostosowuje wydajność prania i suszenia dla każdego wsadu i wykrywa ciężar prania, aby dozować odpowiednią ilość wody i detergentu. Wykrywa również rodzaj tkaniny i monitoruje poziom zabrudzenia podczas cyklu, dodając więcej detergentu i zmieniając czas prania, jeśli jest to konieczne. Następnie dostosowuje proces suszenia do gramatury i rodzaju tkaniny, z jakiej wykonane są prane ubrania. Po zakończeniu cyklu użytkownicy mogą sprawdzić ilość zużytej i wody dzięki raportowi udostępnianemu w aplikacji SmartThings.

Wyjątkowym urządzeniem zaprezentowanym tylko podczas wydarzenia zorganizowanego w nowojorskim centrum Samsung 837 jest wsuwany piekarnik (Slide-in Range) z serii Bespoke z ekranem AI Home. Ten produkt to wielofunkcyjny piekarnik indukcyjny, który posiada też również różne ułatwiające życie funkcje. Jest wyposażony w wewnętrzną kamerkę, która pozwala użytkownikom zajrzeć do jego wnętrza z odległych miejsc, np. korzystając z telewizora w salonie, a nawet spoza domu za pomocą aplikacji SmartThings w telefonach komórkowych. Dzięki temu użytkownicy mogą nagrać krótki poklatkowy klip wideo z najważniejszymi momentami procesu przygotowania potrawy i udostępnić go w mediach społecznościowych.

Co więcej, Samsung jest pierwszą firmą w branży, która wprowadziła generatywną sztuczną inteligencję do urządzeń gospodarstwa domowego. Zwłaszcza Bixby, asystent głosowy firmy Samsung, będzie mieć tu kluczowe znaczenie. Generatywna sztuczna inteligencja pozwoli Bixby pójść o krok dalej w stosunku do obecnej zdolności do wykonywania jednego polecenia na raz, rozumienia złożonych zdań i podejmowania naturalnych rozmów. Przede wszystkim będzie w stanie zrozumieć złożone wymagania, takie jak na przykład „Włącz klimatyzator w trybie Wind Free i poinformuj mnie, jaka jest pogoda”. Może również zapamiętać kontekst z poprzednich interakcji w celu zachowania ciągłości, więc jeśli użytkownik poinstruuje Bixby, aby wyłączył oczyszczacz powietrza, a następnie dodał: „Och, i telewizor też”, Bixby może pomóc w wykonaniu obu tych żądań. Użytkownicy mogą również liczyć na to, że Bixby zaproponuje sam rozwiązania, mówiąc po prostu „W salonie czuć wilgoć”, czy pytając „Co mam zrobić z tymi wszystkimi ziemniakami, które wczoraj kupiłem?”. Bixby zinterpretuje te wielowarstwowe zadania i naturalnie zareaguje na podpowiedzi użytkowników.

Co przyniesie przyszłość?

Aplikacja SmartThings nadal ewoluuje, pozwalając użytkownikom dodatkowo oszczędzać na zużyciu energii po zakupie produktu. Funkcje takie jak na przykład Optimal Charging, zostały dodane, aby użytkownicy mogli strategicznie planować swoje zużycie energii. SmartThings Energy pozwala im łatwo monitorować i kontrolować ilość energii zużywanej przez podłączone urządzenia Samsung. Firma planuje również uruchomić w niedalekiej przyszłości nowy program Samsung Rewards, który pozwoli użytkownikom otrzymywać specjalne punkty każdego dnia, jeśli zaoszczędzą określoną ilość energii za pomocą trybu AI Energy. Zgromadzone punkty będzie można wymieniać i wykorzystywać na Samsung.com, Samsung Galaxy store i innych platformach zakupowych Samsung.

Samsung podjął też wyjątkową współpracę Z British Gas aby jeszcze bardziej zintensyfikować działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Dzięki temu partnerstwu łącząc funkcję „Auto Demand Response” w SmartThings Energy z PeakSave British Gas – Samsung pozwala użytkownikom cieszyć się dodatkową oszczędnością energii.

Jako kluczowy gracz w branży, Samsung ujawnił zamiar wykorzystania technologii nowej generacji do celów wykraczających poza tworzenie innowacyjnych produktów. Chodzi o wykorzystanie rozwiązań inżynieryjnych, które wydłużają cykl życia urządzeń i zmniejszają częstotliwość ich wymiany. Niektóre z metod przedstawionych na konferencji prasowej obejmują: Hybrid Cooling, nowo zainstalowane komponenty termoelektryczne o dużej mocy “Peltier” w połączeniu ze sprężarką, co skutkuje lepszą wydajnością i wydajnością chłodzenia, a także filtry o niskich kosztach utrzymania dla oczyszczaczy powietrza, które eliminują potrzebę zakupu lub wymiany filtrów.

Bezpieczeństwo urządzeń jest również ważnym czynnikiem, który Samsung traktuje priorytetowo. Firma dąży do uzyskania i rozszerzenia certyfikatów potwierdzających odpowiedzialność za produkt we wszystkich kategoriach urządzeń, w tym certyfikatu zmniejszonego ryzyka pożaru (RFR) dla nowych produktów. Jest to gwarancja tego, że certyfikowane urządzenia[27] są zaprojektowane tak, aby skutecznie zapobiegać pożarom spowodowanym przez produkt.

Pod koniec wydarzenia „Welcome to BESPOKE AI” Samsung ujawnił również, że aktualnie współpracuje z filmem Disney i Pixar pt. “Inside Out 2” (premiera kinowa 14 czerwca br.[28]), aby poinformować w nim o cechach Bespoke AI Laundry Combo™. Zaprezentowano zwiastun, „Inside Out 2” pokazujący, jak dzięki nowej pralce wyposażonej w AI BubbleTM można pozbyć się stresujących emocji związanych z praniem.

źródło: materiały prasowe Samsung.

Czytaj też: Kuchnia | Technologia | Dom | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły