Jak projektować wegańskie wnętrza? Przykładem hotel Plantonia w Krakowie

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z biura krea.tina. Hotel Plantonia w Krakowie jest przykładem zestawienia nowoczesnego designu z funkcjonalnością, jakiej oczekujemy od hoteli, przy wykorzystaniu wegańskich materiałów. Projektanci udowodnili, że wegański design nie musi być odmienny od tego, co wykorzystujemy w tradycyjnym projektowaniu.

Aparthotel Plantonia położony jest w Krakowie przy ulicy Kościuszki 27. To atrakcyjna lokalizacja w pobliżu bulwarów wiślanych. Hotel działa w zabytkowej kamienicy zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Budynek posiada oryginalną fasadę, natomiast jego wnętrze jest na wskroś nowoczesne.

Zespół krea.tina zaproponował wykorzystanie materiałów zgodnych z wegańską etyką. Okazuje się, że są one łatwo dostępne. Od eleganckich tkanin po nowoczesne wykończenia – każdy element wnętrza został starannie dobrany. Architekci chcieli, aby projektowane wnętrze było zgodne z zasadami weganizmu i jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Efekt udało się osiągnąć, czego dowodzą opublikowane tu zdjęcia. Hotel z powodzeniem może posiadać wegańskie wnętrze i jednocześnie być komfortowy i estetycznie przyjemny.

Warto zwrócić uwagę na obecną tu sztukę. Ściany zdobią obrazy młodych artystów, to między innymi: Nikodem Szpunar, Grzegorz Jarzynowski, Joanna Styrylska, Olga Szczechowska, Vadym Solowski, Katarzyna Piątek, Basia Pospischil, czy Monika i Tomasz Trzupek. Największym dziełem jest obraz autorstwa angielskiego malarza Davida Hockneya „The Potted Palm”, który znajduje się w recepcji. To pierwszy obraz tego artysty w Polsce.

W sumie w hotelu znajdują się 24 apartamenty o zróżnicowanej wielkości. Najmniejsze mają 25 m kw., a największy 68 m kw. Części wspólne obiektu to między innymi lobby z wegańską spiżarnią i eko-wegańską biblioteczką. Można tam wygodnie usiąść, by odpocząć lub popracować. Dodatkowo goście mogą korzystać z sali fitness, groty solnej i przestrzeni do jogi.


Wegańska filozofia towarzyszy hotelowi na co dzień. Obowiązuje segregacja odpadów, nie znajdziemy tu jednorazowych plastików. Sprzątanie odbywa się z wykorzystaniem środków o naturalnym składzie. Z kolei goście mają dostęp do wegańskich przekąsek.

Zrealizowany projekt ma być przykładem dla całej branży, że z powodzeniem można urządzać wnętrza bardziej zrównoważone i etyczne. Z podobnych rozwiązań można i należy korzystać projektując też wnętrza biurowe czy prywatne.

_

O pracowni:

krea.tina to biuro architektoniczne z siedzibą w Krakowie. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu budynków, rewitalizacji istniejących obiektów oraz projektowaniem wnętrz. W portfolio krea.tina znaleźć można przykłady projektów obiektów komercyjnych, hotelowych i gastronomicznych. Architekci biura mają też na swoim koncie projekty mieszkaniowe – wielorodzinne i jednorodzinne. – Bazujemy na kreatywnym podejściu do tematu projektowego, w którym priorytetem są funkcjonalność, spójność, prostota oraz dopracowany detal. Zależy nam na tworzeniu realizacji unikalnych odpowiadających na potrzeby klienta – czytamy na stronie internetowej pracowni.

projekt wnętrz: krea.tina
zespół projektowy: Martina Weiser, Karolina Chodur, Karol Wawrzkiewicz, Aleksandra Gryc, Zuzanna Kasperczyk-Brodecka
klient: Ashville Places
lokalizacja: Kraków, Polska
realizacja: 2023
zdjęcia: ONI Studio

Czytaj też: Hotel | Kraków | Wnętrza | Ekologia | Detal | whiteMAD na Instagramie