Jak stodoła ze szklanym dachem. Nietypowy budynek biurowy w Czechach

Kloboucká Lesní to firma, która zajmuje się obróbką drewna. O profilu działalności miała świadczyć jej nowa siedziba. Zadanie zaprojektowania budynku powierzono architektom z pracowni Mjölk architects, którzy zaproponowali prostą formę. Stodoła ze szklanym dachem zbudowana została na terenie miasta Brumov-Bylnice.

Nowa siedziba firmy ma podkreślać atuty budowania z drewna, jako surowca odnawialnego. Jednocześnie jej wnętrze miało być uniwersalne i łatwe w adaptacji. Dzięki temu oprócz codziennej pracy biurowej, w budynku można organizować uroczyste spotkania i wydarzenia kulturalne. Projektując siedzibę architekci postawili na proekologiczne podejście, prostotę i surowość firmy. Taki zabieg sprawił, że gmach dobrze odnajduje się w otoczeniu natury – zieleni i wody. Co więcej, elegancki gmach usytuowano w taki sposób, aby zasłonić część przemysłową zakładu, w ten sposób poprawiono widok na pobliską przyrodę.

Budynek biurowy zbudowano z wykorzystaniem drewna dostępnego na miejscu. Jego dach pokryto panelami słonecznymi, które generują wystarczająco dużo energii, potrzebnej do zasilania całego obiektu. Nadwyżka jest kierowana do zaspokojenia potrzeb produkcyjnych przemysłowej części. Dach umożliwia też zbieranie deszczówki. Woda spływa do naziemnych zbiorników, które chłodzą budynek latem.


Tradycyjna bryła zyskała nowoczesne wnętrze. Architekci chcieli zadbać o dobre samopoczucie pracowników, dlatego poszczególne pomieszczenia mimo oszczędnej formy są przytulne. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki wszechobecnemu drewnu oraz elementom z naturalnych tkanin.

Projektując budynek pracownia postawiła na architektoniczną szczerość. W środku widać wykorzystane materiały, ich nierówności. Dotyczy to również betonu, który pojawia się na suficie. Ostatnia kondygnacja została zaprojektowana z myślą o organizowaniu wykładów i imprez firmowych.

Budynek jest finalistą konkursu Czeska Nagroda Architektoniczna 2023.

projekt: Mjölk architekti

zdjęcia: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Czechy | Modernizm | Szkło  | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie