Jak zmieścić pralkę i suszarkę w małej łazience?

Pranie i suszenie to z cała pewnością czynności, jakie musimy wykonywać na co dzień w naszym domu. Kiedyś do suszenia używaliśmy suszarkę stojącą, która nie szpeciła pomieszczenie, a poza tym zajmowała trochę miejsca. Obecnie, dostępny jest na rynku sprzęt, mogący spełniać pojdynczą funkcje – tylko pralkę lub dostępna jako odrębna suszarka. Można też wybrać jeden sprzęt w postaci pralko-suszarki. Pralko suszarka nadaje się szczególnie do małych mieszkań, gdy przestrzeń niewielkiej łazienki nie pozwala na wstawienie dwóch sprzętów. Jakie są wymagania do montażu pralki? Czy pralka powinna stać w kuchni czy łazience? Jakie są pomysły na to, aby zmieściła się pralka i suszarka w małej łazience?

Wymogi techniczne i praktyczne związane z pralką

 Niezależnie od tego, czy masz duży dom, mieszkanie w bloku czy kawalerkę, z pewnością potrzebujesz korzystać z pralki i suszarki lub zdecydować się na pralko suszarkę, zwłaszcza, jeśli masz małą łazienkę. Jeśli kupujesz dwa odrębne urządzenia, najlepiej umieścić je obok siebie, co pozwoli ci na wygodne korzystanie z sekcji pralniczej. Czasami jednak, mała łazienka, staje się przeszkodą w obsłudze obu urządzeń, co nie znaczy że wyklucza to kupno dwóch urządzeń. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, jak oszczędzić cenne miejsce i jak w małej łazience zmieści się i pralka i suszarka, musisz zadbać o właściwe środowisko techniczne do montażu sprzętu pralniczego. W tym celu, na pewno przyda ci się dostęp do gniazdka elektrycznego, a poza tym pamiętaj o punkcie poboru wody oraz odpływie kanalizacyjnym.

Zarówno z suszarką jak i pralką jest podobnie – powinna ona stać na wypoziomowanej i twardej powierzchni, co zapewni cichą pracę oraz sprawi, że sprzęt nie będzie się przesuwał po podłodze. Ponadto, jeśli masz taka opcję, warto zadbać o regulację wysokości nóżek.

Oczywiście wiesz, że ważna jest funkcjonalność, pojemność i łatwy dostęp do sprzętu. Kluczowy jest kierunek otwierania drzwiczek. Ładowanie i rozładowywanie bębna może się odbywać od frontu lub od góry. Na każdą z opcji, musisz mieć miejsce, co w przypadku naprawdę małej łazienki może być problem.

Łazienka czy kuchnia? Gdzie umieścić pralkę?

 

Jeśli masz małą łazienkę, zamontowanie i wkomponowanie pralki w jej przestrzeń, może nie być możliwe. Dlatego pojawia się pomysł, aby umieścić pralkę w kuchni. Oczywiście, nie jest to docelowe preferowane jej miejsce, ale możliwe są sposoby na ukrycie pralki np. w zabudowie kuchennej. Pamiętajmy, że gromadzenie brudnych rzeczy do prania, kosza na bieliznę itp. jest wygodniejsze w miejscu do tego przeznaczonym. Tak samo np. środki czystości czy detergenty niekoniecznie powinny być składowane tam, gdzie jemy i mamy kontakt z żywnością.

Oczywiście, wszystko zależy od warunków mieszkaniowych. Jeśli jesteśmy właścicielami małych łazienek, może sprawdzi się opcja umieszczenia pralki czy suszarki w kuchni, ale musimy się liczyć także z wydzielaniem zapachów prania czy dźwiękami prania, podczas na przykład przygotowywania obiadu. Jeśli już musisz skorzystać z tej opcji, weź pod uwagę, że świetnym rozwiązaniem jest wtedy korzystanie z zabudowy.

 

Aranżacja łazienki – jak znaleźć wygodne miejsce do prania w małej łazience?

 

Czy design ma znaczenie, przy urządzania kąta do prania? Jeśli łazienka ma być oazą harmonii, to powinniśmy pomyśleć także o estetyce, zwłaszcza jeśli kupujemy modele np. Pralki Bosch lub Suszarki do prania Bosch razem. Wówczas najłatwiej zapewnić spójny wygląd, ale także kompatybilność sprzętów.

Miejsce do prania powinno być jak najbardziej praktyczne i posiadać wszystko, co niezbędne (np. ręczniki, środki piorące, płyny do płukania, proszek, wybielacz, klamerki do bielizny, miskę) w zasięgu naszej ręki. Czasem przydadzą się nam dodatkowe szafki, które możesz umieścić nad pralką albo możesz je po prostu schować w szafce podumywalkowej.

W zależności od naszych przyzwyczajeń, warto mieć też pojemnik na brudną bieliznę czy pojemnik na wyprane rzeczy.

Wybierając pralkę i suszarkę, niezależnie czy będą to modele kompaktowe idealne do niewielkich powierzchni czy pełnowymiarowe modele, weź pod uwagę sposób ładowania. Jeśli ładowanie jest od frontu, daje to możliwość podniesienia pralki np. na podeście oraz umieszczenie pod nim np. miski, kosza lub szuflady na brudne rzeczy. Z drugiej strony, jeśli łazienka jest mała, model ładowany od góry, zdecydowanie łatwiej jest nam ukryć np. w wąskiej szafce lub wnęce.

Mała łazienka może wydawać się problemem do wkomponowania pralki. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość – pralkę i suszarkę dobrze umieścić w pralni, suszarni lub sporej łazience. Jeśli jest to niemożliwe, zwykle decydujemy się na ukrycie, przysłonienie albo zabudowę naszego sprzętu. Jeśli łazienka jest duża, pralkę i odrębną suszarkę można umieścić obok siebie. A co jeśli łazienka jest mała? Jest jeszcze jednak jedna praktykowana opcja – umieszczenie pralki i suszarki jedna na drugiej, czyli tzw. zabudowa słupkowa. Oszczędza ona przestrzeń łazienki, daje nam też możliwość umieszczenia sprzętów także w innych pomieszczeniach tj. przedpokój.

Wiele osób pyta przy tym, czy stawiać pralkę na suszarkę czy odwrotnie. Tak naprawdę – nie ma to znaczenia. Znacznie ważniejsze jest w tym przypadku zadbanie o kompatybilne łączniki obu urządzeń. W tym celu zalecane jest kupno i pralki i suszarki od jednego producenta, co możesz zrobić np. tutaj.

A co z tą zabudową? Na jaką się zdecydować? Opcji jest kilka. Możesz wybrać rodzaj wielofunkcyjnej szafy, która posiada miejsce na oba sprzęty, a dodatkowo posłuży do chowania także innych rzeczy. Druga opcja to specjalna zabudowa pod sprzęt pralniczy, która wygląda jak półka. Ich atutem jest dodatkowe miejsce na akcesoria do prania.

Niezależnie jednak, jakie rozwiązanie wybierzesz – pamiętaj, że nawet w małej łazience i niewielkiej przestrzeni możesz sobie poradzić i umieścić dwa sprzęty lub jeden – w postaci pralko suszarki.

Artykuł sponsorowany