Jaka powinna być współczesna architektura krajobrazu? [KONFERENCJA]

Konferencja WAK 2023 ‘WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU’ organizowane jest przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Tematem przewodnim wydarzenia będzie gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego. Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 listopada.

Gleba jest podstawą życia na naszej Planecie, niestety jest także elementem najbardziej pomijanym w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy glebie…?

Dbanie o glebę to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Zdrowa gleba to koło ratunkowe w pogłębiającym się kryzysie klimatycznym i zanikaniu różnorodności biologicznej. Zdrowa gleba to też podstawa w projektowaniu prawdziwie bioróżnorodnych dachów, które nie tworzą nadmiernego śladu węglowego i polegają na wspieraniu praw przyrody. Chcemy o tym głośno mówić, dlatego tegoroczna konferencja WAK poświęcona jest właśnie glebie.

KONFERENCJA: 10 listopada 2023

Eksperci, naukowcy i przedstawiciele firm zielonej branży opowiedzą m.in. o: glebowej sieci pokarmowej, znaczącej roli ‘liściówki’, dżdżownic czy mikoryzy w zapewnieniu właściwych parametrów w glebie. Będzie też o sile lokalnych działań społecznych, o potędze bioróżnorodności w remediacji warunków glebowych, a także przydatności analiz gleby w projektowaniu. Będzie też spojrzenie z perspektywy branży szkółkarskiej i inspiracje z realizacji żywych dachów.

Program: Program | Współczesna Architektura Krajobrazu (symposium.pl)

Prelegenci: Prelegenci | Współczesna Architektura Krajobrazu (symposium.pl)

WIZYTY STUDYJNE: 9 listopada 2023 

W planie wizyty w cenionych realizacjach przestrzeni miejskiej w Krakowie. Wycieczkę poprowadzą Kasper Jakubowski, Małgorzata Tujko, Marcin Gajda oraz Łukasz Pawlik. W planie m.in.:

  • Park im. Wisławy Szymborskiej
  • Las Miyawaki
  • Kamieniołom Libana
  • Ogrody Krakowian „Ogród Chwastowy”
  • Zakrzówek
  • Park Reduta
  • Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb

DYSKUSJA O ZAWODZIE ARCHIRTEKTA KRAJOBRAZU: 9 listopada 2023

O sytuacji zawodowej, uprawnieniach, wadze kompetencji zawodowych architekta krajobrazu i znaczeniu efektywnej współpracy z innymi branżami dyskutować będą paneliści: Nikola Watte, Joanna Rayss, Katarzyna Kobierska, Marek Kaszyński. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kalinowska-Sołtys.


WYSTAWA IFLA Europe: 9-10 listopada 2023 

Celem wystawy jest ukazanie roli architektów krajobrazu we współczesnym kształtowaniu przestrzeni. Wystawa zaprezentuje europejskie projekty. O wyróżnionych, polskich projektach opowiedzą sami autorzy: Marcin Gajda z ‘Pracowni Architektury Krajobrazu’, Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak z ‘a+f projektowanie przestrzeni’ oraz Urszula Forczek-Brataniec z ‘eM4 Pracownia Architektury Brataniec’.

Uroczyste otwarcie wystawy poprowadzi Urszula Forczek-Brataniec.

IFLA Europe to europejski oddział najstarszej organizacji zrzeszającej architektów krajobrazu na świecie. Obecnie organizacja liczy 34 członków – krajowych stowarzyszeń architektów krajobrazu. Polskę reprezentuje SAK. 

Zagadnienia związane z glebą są kontynuacją rozważań na temat Ecosystem Based Design zainaugurowanymi przez SAK podczas konferencji WAK 2022. Inspiracje i wiedza zdobyte na WAK pozwalają lepiej rozumieć się w branży i podnoszą jakość projektów. 

Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Uczmy się od siebie i dyskutujmy, aby potem móc tworzyć odporne, zdrowe i świetnie wyglądające otoczenie, czyli… zmieniać świat na lepszy!

Konferencja WAK 2023 ‘WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU’

Organizator: Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Miejsce: Centrum Kongresowe Uniwersytetu Rolniczego, Al. 29 Listopada 46, 31-482 Kraków

Termin: 9 – 10 listopada 2023

Informacje:  Informacje dla uczestników | Współczesna Architektura Krajobrazu (symposium.pl)

Rejestracja: Formularz rejestracji | Współczesna Architektura Krajobrazu (symposium.pl)

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Kraków | Zieleń | Ekologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie