Jakub Szczęsny. Polskie projekty Polscy projektanci – wystawa w Gdyni

Na bohatera najnowszej wystawy w cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Jakuba Szczęsnego.  – Nie mieliśmy wątpliwości, że jego wszechstronna twórczość pozwoli nam pogłębić zagadnienie, które stawiamy w tym roku w centrum uwagi – dizajn i społeczeństwo – tłumaczą.

Na wystawie pokażą, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Organizatorzy przyglądają się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Pytają, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?

Zestawiamy ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Budujemy ciekawe napięcie między architekturą i dizajnem – instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania – mówią organizatorzy.

Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami? Na każde z tych pytań szukać będziemy odpowiedzi wraz z zwiedzającymi, skupiając uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektancie oraz polsko-angielski katalog.


Wydarzenia towarzyszące:
1.07.2023 godz. 16:00 wernisaż wystawy
2.07.2023 godz. 14:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
6.07.2023 godz. 17:00 debata o zrównoważonym projektowaniu
Zapisy na www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie

Kuratorka wystawy: Anna Śliwa – dr, historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kustosz dyplomowany. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury w SGH w Warszawie. Kieruje Działem Sztuki Muzeum Miasta Gdyni od 2014 roku. Kuratorka i współautorka licznych wystaw związanych ze sztuką Pomorza, miniaturą tkacką, dizajnem i architekturą. Współkuratorowana przez nią wystawa “Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” zdobyła I miejsce w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2016 oraz wyróżnienie w konkursie Sybilla 2017. W 2018 roku nominowana do Pomorskich Sztormów za wystawę “Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w kategorii „Odkrycie Roku” i „Wydarzenie Roku”. Katalog tej wystawy zdobył Nagrodę Honorową w 58. Konkursie
Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2017 i został finalistą konkursu Dobry Wzór 2019. Autorka książki o percepcji wizualnej w twórczości Mirona Białoszewskiego. Wiceprezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

NOWA WYSTAWA
JAKUB SZCZĘSNY
POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI
02.07.2023 – 02.06.2024
Wernisaż: 01.07.2023, 16:00

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury

Patronat honorowy nad wystawą: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek

SPONSOR STRATEGICZNY: Invest Komfort

SPONSORZY: Paged, Cosentino

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wystawy.

źródło: materiały organizatora

Czytaj też: Gdynia | Sztuka | Polscy projektanci | Wydarzenia   | whiteMAD na Instagramie