Jeden z najlepiej urządzonych domów w Polsce. To projekt Tissu Architecture

Ma 450 m kw. powierzchni, a jego wnętrze powstało w warszawskiej pracowni Tissu Architecture. Jeden z najlepiej urządzonych domów w Polsce zdobył nagrodę w konkursie European Property Awards w kategorii Residential Interior Private Residence. Architekci zadbali tutaj o każdy detal, tworząc udane połączenie różnych materiałów, faktur i kolorów. Powstała przestrzeń, która sprzyja relaksowi.

Stworzenie odpowiedniego wnętrza nie było dziełem przypadku. Właściciele budynku postanowili wyłonić projekt wnętrza na drodze konkursu inwestorskiego. Zaprosili trzy wybrane biura projektowe, które miały stworzyć wizualizację części dziennej. Propozycja zespołu Tissu Architecture zyskała ich największą sympatię.

Wnętrze zaprojektowały Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek i Katarzyna Dąbek. Projektantki postanowiły wykorzystać materiały zaczerpnięte wprost ze świata natury: kamień, drewno, mech w dekoracji na ścianie w jadalni. Na końcowy efekt miał wpływ także sam układ funkcjonalny pomieszczeń.

Układ wnętrza o głębokim trakcie i doświetleniu w strefie parteru niemal wyłącznie od strony ogrodu, stanowiły wyzwanie w organizacji przestrzeni. Inwestorom zależało, by najgłębiej umieszczona i najlepiej oświetlona część strefy dziennej została przeznaczona na salon, w której w pełni mogą się zrelaksować – wspomina Agnieszka Zaremba.

Najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół umieszczony pośrodku otwartej przestrzeni. Mebel stał się centrum życia mieszkańców. Obok stołu umieszczono dekoracyjną ścianę z mchem, za którą ukryto klatkę schodową, wiodącą na wyższe kondygnacje i na poziom -1 z garażem i siłownią. Na parterze obok jadalni znalazła się nieco wycofana kuchnia z obszerną wyspą z dodatkowym blatem, pełniącym funkcję stołu przy mniej formalnych posiłkach. Obok wejścia po prawej stronie dyskretnie umieszczono gabinet. Na piętrze znalazła się strefa prywatna z master bedroom połączoną z garderobą i łazienką oraz pokojami trójki dzieci, także z łazienkami.

Blisko natury

Zgodnie z życzeniem inwestorów istotną rolę w całym projekcie odegrały naturalne materiały. Wśród nich pierwsze skrzypce gra fornir kamienny o strukturalnej powierzchni, który zdobi ściany otwartej części dziennej, ale i drzwi wejściowe. Mocny kontrapunkt dla niego stanowi beton, eksponujący naturalną tkankę budynku. Całość ociepla drewniana podłoga oraz fornir na ścianach. Chcąc zdynamizować aranżację, architektki odważnie połączyły wiele faktur, które, odbierane wszystkimi zmysłami, także wpływają na panujący tu nastrój. Stąd np. powierzchnie fornirów betonowych i kamiennych uzupełniają w strefie jadalni betonowe płytki (ściana przy wejściu) o nieregularnym cięciu. Podobne efekty uzyskano w niedużej toalecie na parterze, gdzie ścianę z umywalką ze spieku wyłożono czarnymi płytkami o fakturze imitującej surowe drewno techniczne przycinane w kostkę.

Nasz autorski projekt na wytrawioną stal był wyzwaniem dla wykonawcy, ale gdy udało się osiągnąć zamierzony efekt, nie krył entuzjazmu do tego rozwiązania. Wytrawioną stal zastosowano w ścianie kominkowej, w glifach okiennych i monumentalnej dekoracji jadalni. Precyzyjnie zarysowana linia nadaje tym elementom wyrazistość – opowiada Magdalena Kostrzewa-Świątek.

Salon z widokiem

Otwarta na ogród i z dwóch stron przeszklona strefa wypoczynku to miejsce idealne do relaksu. Zapewnia go duża, komfortowa sofa narożna, z której można nie tylko podziwiać roztaczające się za oknami widoki, ale też obejrzeć ulubiony film czy w chłodne dni ogrzać się przy kominku. W miarę potrzeby okna można przesłonić miękkimi zasłonami z grubego weluru, które zamieniają salon w przytulny zakątek o wysokich walorach akustycznych. Jednak sercem domu jest jadalnia.


By podkreślić miejsce spotkań rodziny, stworzyłyśmy wyjątkową ścianę, która stanowi tło dla jadalni. Na betonowej powierzchni ściany zawieszono ogromny krąg ze stali wypełniony mchem o nieregularnym układzie. Żywą zieloną strukturę przecina pasmo lustra pozwalając odbijać się światłu i ożywiając przestrzeń. Geometryczna forma dekoracji podświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pokreślona jest jej trójwymiarowość – wyjaśniają projektantki.

Kuchnia ze smakiem

Część kuchenna została delikatnie wycofana, tak by nie zakłócać sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery otwartej strefy dziennej. Na pierwszy plan wysuwa się duża wyspa kuchenna z wyrazistym czarnym okapem powyżej. Aby spełnić życzenie inwestorów, projektantki zwieńczyły wyspę drewnianym blatem umieszczonym na poziomie stołu.

Główna sypialnia nie jest największym pomieszczeniem, ale stanowi atrakcyjne miejsce do relaksu. Jej atutem jest piękny widok na ogród. Przytulną atmosferę budują także naturalne materiały, w tym drewniany fornir. To decyzja, która jest konsekwentną linią aranżacji całego domu, tak ważną by zachować indywidualny rys projektu. Stąd pojawiają się tu także, znane z pozostałych pomieszczeń, powierzchnie patynowanych luster, które optycznie powiększają wnętrze.

Realizacja wnętrza tego domu była wyjątkowym doświadczeniem opartym na zaufaniu. Stopniowo, krok po kroku, tworzyłyśmy z inwestorami więź, dobrze się rozumieliśmy. Wybierałyśmy najlepsze środki do celu, jakim było nowoczesne wnętrze bogate w faktury, dające odpoczynek wszystkim zmysłom. Proces powstawania domu zbliżył nas i bardzo nas cieszy, że efekt finalny spotyka się z entuzjazmem właścicieli – zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.

Projekt wnętrz doceniło także międzynarodowe jury konkursu The European Property Awards, przyznając mu nagrodę główną w kategorii Residential Interior Private Residence. Dzięki czemu śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najlepiej urządzonych domów w Polsce. The European Property Awards to nagroda, która przyznawana jest przez 80 ekspertów z branży. Jury ocenia wzornictwo, jakość, usługi, innowacyjność, oryginalność oraz realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Panelowi Jurorów przewodniczą Lord Caithness, Lord Best oraz Lord Waverley, którzy są członkami Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Nagrody są przyznawane od 30 lat w 50 różnych kategoriach w obszarach Arabii, Europy, Afryki i Kanady, Ameryki Centralnej i Południowej, Karaibów, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji Pacyficznej.

Projekt: TISSU Architecture (www.tissu.pl)
Stylizacja: Kamila Jakubowska-Szmyd
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki (www.marcingrabowiecki.pl)