Jego murale zdobią wiele miast. Michał SEPE Wręga

W Warszawie trwa wystawa “Human Factor”, podczas której Michał SEPE Wręga prezentuje najnowszą odsłonę swojego malarstwa. Artysta wcześniej wykonał liczne wielkoformatowe dzieła. Jego murale powstały w miastach na całym świecie.

Prace, które pokazywane są w Warszawie powstawały przez ostatnie półtorej roku. Wystawa jest więc gratką nie tylko dla miłośników i odbiorców street art, ale i szeroko pojętej sztuki współczesnej. Prace autorstwa SEPE można znaleźć m.in w zbiorach Urban Nation – kultowego muzeum street art’u w Berlinie. “Human Factor” to także pierwsza solowa wystawa Artysty w Warszawie od 15 lat! (w międzyczasie m.in wystawy solowe w Londynie, Rzymie i Zurychu).

Wystawa Human Factor prezentuje serię obrazów, które artysta wykonał w związku z rosnącym niepokojem spowodowanym rozwojem sztucznej inteligencji i jej destrukcyjnym wpływem na branżę kreatywną.

W moim przekonaniu sens autentycznej i unikatowej kreacji oparty jest na działaniu niepodrabialnego i przewidywalnego czynnika ludzkiego. Żaden algorytm mimo najdoskonalszej możliwości analizy nie jest w stanie w pełni odczytać, odtworzyć, przewidzieć, a przede wszystkim odczuć, co kryje się za taką kreacją i jej autorem – mówi artysta.

Człowiek w swojej naturze jest dynamiczny, spontaniczny i nieprzewidywalny. Ciągle ewoluuje. Wszystko, co robi człowiek jest doskonałe w swej niedoskonałości.

Prezentowane obrazy powstały na bazie autorskich sesji zdjęciowych, w których udział wzięły bliskie artyście osoby. W efekcie powstała seria obrazów olejnych, ujęć portretowych oraz kameralnych przedstawień sylwetek, skupiających całą uwagę na człowieku. Atrybuty i scenografie choć dobierane intuicyjnie, korespondują z każdą przedstawioną osobą, jej charakterem, usposobieniem czy nawet sytuacją życiową z tamtego czasu.

fot. Ludwik Lis (IG: warsawstyle)

Michał SEPE Wręga urodził się w 1982 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie jako ilustrator, malarz-muralista. Jego murale można znaleźć między innymi w Albanii, Anglii, Armenii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Filipinach, Francji, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Indonezji, Kambodży, Kirgistanie, Luxemburgu, Mongolii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Tadżykistanie, Turcji, Ukrainie, USA oraz Polsce.

Wystawę z pracami artysty można oglądać w Leonarda Art Gallery w Centrum Praskim Koneser w Warszawie do 28 kwietnia 2024.

źródło: Leonarda Art Gallery

Czytaj też: Murale | Sztuka | Kamienica | Miasto | Kultura | whiteMAD na Instagramie