Tężnia solankowa w Krakowie

Jest darmowa i dla wszystkich. Tężnia solankowa w Krakowie już otwarta

To pierwszy tego typu ogólnodostępny obiekt w mieście. Tężnia solankowa otwarta została nad Zalewem Nowohuckim w Krakowie. Wytwarzany przez nią mikroklimat jest zbliżony do tego nad morzem. Spacer wokół tężni stanowi okazję do wdychania korzystnego dla zdrowia jodu.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.

Tak bogate w mikroelementy powietrze zaczęto stosować w wielu kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest zbliżony do tego nad morzem. Godzinny spacer przy tężni solankowej dostarcza organizmowi dawkę jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Tężnia solankowa w Krakowie


Tężnia z pewnością przyciągnie krakowian i turystów, chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest nie do przecenienia dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich – mówił podczas uruchomienia tężni prezydent Jacek Majchrowski.

Budowa tężni rozpoczęła się już kilka lat temu. Pierwsza konstrukcja jednak spłonęła jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Nowy obiekt wykonano według takiego samego projektu. Drewniana tężnia ma ramiona obłożone tarniną z Bieszczad. Z kolei solankę dostarcza kopalnia soli w Wieliczce. 

Inwestycja zrealizowana została przez Zarząd Zieleni Miejskiej i powstała w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Tężnia solankowa zlokalizowana jest w północno-zachodniej części zalewu w Krakowie. Niedawno pisaliśmy też o otwartej dla mieszkańców tężni w Katowicach. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ.

Czytaj więcej: Zieleń | Kraków | Zdrowie

źródło: UM Kraków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły